Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Autorskie Regulatory

Zaczęty przez Początkujący, Sie 14, 2024, 08:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jaś

A do czego Ci tak precyzyjna regulacja?

Początkujący

Wybacz kolego ale nie widzę takiej potrzeby ani możliwości ponieważ każda grzałka ma inne parametry. W przeciwieństwie do enkodera potencjometr obrotowy czy suwakowy jest elementem o płynnej zmianie parametrów, w tym wypadku rezystancji.
I na tym zakończmy ten rozdział dyskusji.

Kapi

Witajcie. Zakupiłem regulator mocy Początkującego i oceniając go obiektywnie z wyglądu bez zarzutów, nie wiem jak w działaniu bo go jeszcze nie używałem, mam nadzieję że też. Jednak nie piszę tu aby oceniać regulator lecz dlatego że sprzedający obiecał mi że do regulatora wyśle mi plik który pozwoli mi przeliczyć wskazanie voltomierza na moc podawaną na grzałkę. Niestety Początkujący mimo moich telefonów i wiadomości sms nie stanął na wysokości zadania, pewnie jest bardzo zapracowany, ale wystarczyła krótka pw
Ale nie w tym mój problem.
Pogrzebałem w necie i znalazłem parę wzorów z fizyki:
I=U/R natężenie prądu = napięcie dzielone przez opór
P=U*I moc = napięcie razy natężenie
Opór mojej grzałki wynosi 27,2 oma
I tak np. dla napięcia 40v moc grzałki wyniesie 59 W /tyle wyliczenia/. Jak napisałem wcześniej nie używałem jeszcze regulatora ale od doświadczonego forumowicza /nie będę pisał od kogo bo może sobie tego nie życzyć/ wiem że z wyliczeń moc wynosi ok. 59W natomiast watomierz wskazuje ok. 200W. Sami przyznacie że różnica znaczna. Tutaj należy zadać pytanie: których wartości się trzymać, tych z wyliczeń, czy może tych z watomierza?
Pozdrawiam.

Początkujący

Kolego Kapi, nie jestem pewny czy tak dużo rozmawialiśmy na ten temat i jak dużo wysłałeś sms ale przypominam sobie tylko 2 rozmowy. Rzeczywiście zapomniałem o tym i wystarczyło napisać mi na PW no ale każdy robi jak uważa za słuszne.

Kapi

Nie będziemy przecież dochodzić swoich racji, nie podejrzewam braku dobrej woli, bardziej zapracowanie. Wolałbym abyś jako spec wypowiedział się w moim problemie. Pozdrawiam.

Początkujący

Ponieważ woltomierz nie jest typu True Rms więc nie pokazuje wartości rzeczywistych dlatego w tabeli, którą przesłałem zawarte są wskazania woltomierza oraz odpowiednik rzeczywisty dla danej wartości. Przy wskazaniu woltomierza 40V wartość rzeczywista będzie wynosić około 84V i moc jaka wydzieli się na konkretnej grzałce (Twojej) wyniesie 259W.
Ponieważ między poszczególnymi grzałkami bywają dość spore różnice w rezystancji to dlatego tak ważne do obliczeń jest podanie jej rezystancji. Już miałem taką sytuację, że grzałka zamiast 1500W miała 1950W. Producent po prostu pomylił się w trakcie montażu.

Superman

Taki regulator nada się do naszych celów. Przed decyzją zakupu podlicz wszystkie koszty jakie musisz ponieść aby to wszystko było dobrze zrobione i najważniejsze, było bezpieczne.

Jarosław

taki sam możesz kupić dwa razy taniej -
do tego profesjonalną skalę - i masz sterowanie jak ta lala...

Hamis

Albo jeszcze taniej, "u źródła"

Tictak

Dzięki za podpowiedz :) Już nabyłem.

NiemaPicia

Regulator zakupiony od kolegi Początkującego jakieś 3 m-ce temu. Prosty tzn. Regulator fazowy (1-fazowy) wyposażony w multimetr (aktualne napięcie, moc, prąd oraz czas trwania i zużycie energii). Całe urządzenie wygląda estetycznie i na solidnie wykonane. Podczas pracy czytelny wyświetlacz, płynna regulacja i załączający się co jakiś czas wentylator świadczą o przemyślanej konstrukcji. Po testach na krótkiej (smakówki) oraz długiej (spirytus) kolumnie mogę śmiało polecić regulatory od Andrzeja. Największym dla mnie zaskoczeniem była moc z jaką mogę stabilnie odbierać... Wcześniej 2 grzałki połączone równolegle każda osobno po 2000w, a więc po zalaniu działałem na jednej gdyż drugą należało wyłączyć, a teraz... Grzałki połączone równolegle przez regulator i mogę pracować z mocą 3100w przy kolumnie 60,3mm!!  pomimo stabilizacji 1h i odbioru przedgonu ok 2 k/s kolumna zachowuje się bardzo stabilnie do końca procesu bez oznak zalewania, a odbiór gonu jest o niebo szybszy niż wcześniej, co najważniejsze bez straty na jakości psoty.  Uważałem, że regulator jest zbędny, aż do momentu gdy spróbowałem i przekonałem się, że polepsza on komfort i skraca czas pracy. Polecam wszystkim!

Gryffith

Potrafiłeś zalać kolumnę mocą 1 kW :?:
A, z regulatorem, przy 4 kW nie potrafisz?

Ja zaczynam dopiero "z prądem", dotychczas "na gazie", dlatego proszę Kolegę o wyjaśnienie.

Thorkell

Kolega prawdopodobnie pomylił się pisząc, że miał połączone grzałki szeregowo. Podejrzewam, że miał równolegle wyprowadzone dwie grzałki każda oddzielnie i po odłączeniu jednej grzał tylko 2kW.

Bogikan

Pierwsze pytanie to mój błąd, który poprawiłem, a jeżeli chodzi o drugie to przy max mocy zalanie występuje ale przy 3100w już nie, bo taką mam moc roboczą - jest to próg zalania minus 10% zaokrąglony w dół do 100w. Tak u siebie przyjąłem i wszystko pięknie lata. Jak już wcześniej pisałem jestem zaskoczony tak duzą mocą roboczą przy 60.3 kolumnie bo większość pracuje przy około 2200w, choć czytałem wypowiedzi forumowiczów, którzy także grzeją ponad 3000w - jest to myślę zależne od rodzaju wypełnienia ale nie dowiedziałbym się jaką mogę mocą grzać gdyby nie regulator.


Gryffith

Dzięki koledzy za wyjaśnienie, fajny sprzęt wybrałeś , podoba mi się ten miernik parametrów sieci zastosowany przez Początkujący w regulatorze, czekam na coś podobnego

Tags: