Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Autorskie Regulatory

Zaczęty przez Początkujący, Sie 14, 2024, 08:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jarosław

Podpisuję się obiema rękami pod tym co napisał oraz konsensusem w ostatnim poście.
Niemniej jednak YAKY to co najwyżej mogę poprowadzić pomiędzy główną rozdzielnią w domu a skrzynką przyłączeniowo-pomiarową na granicy działki  z racji mojej słabej wiary...

Arbelatnik

Przy TNC z przewodem PEN w przypadku upływności prądu mniejszej niż bezpiecznik nadprądowy ten o prostu nie zadziała.
A już 40mA prądu potrafi wyrządzić krzywdę.
Dlatego sugeruję żeby mimo wszystko zakładać rożnicówkę nawet jeśli nie mamy swojego uziemienia.
Jest to lepsze rozwiązanie niż praca bez niej.
W najprostszym przypadku (normy mówią o doprowadzeniu przewodem minimum 6mm2, ale jeśli ktoś ma 2,5mm2, to lepiej niż nic) różnicówką po prostu rozdzielamy PEN na PE oraz N
Taki układ wybije zabezpieczenie już przy upływności 35mA .
Kiepsko się z telefonu pisze, więc ewentualnie więcej wieczorem jak wrócę do domu

Początkujący

Tak na marginesie. W swoim mieszkaniu mam starą instalację bez różnicówki. Oprócz kuchni i łazienki gdzie jest wymóg stosowania gniazd z bolcem to w pozostałych pomieszczeniach mieszkania już nie było a czy nie ma to nie wiem  Kilka lat temu przy okazji remontu wymieniłem wszystkie i teraz w całym mieszkaniu mam gniazda z bolcem z zerowaniem

Noname

jak najbardziej się z tobą zgadzam. Lepiej zrobić TN-C-S bez uziemienia punktu rozdziału niż mieć układ TN-C z zerowaniem - będziemy mieli dodatkową ochronę.

Przy braku uziemienia punktu podziału pojawia się problem kiedy nastąpi przerwanie PEN lub N. Może pojawić się potencjał na obudowie odbiorników. Wymieniając instalację aluminiową "tymczasowo" uziemiłem punkt podziału do rury nieużywanego hydroforu. W przyszłości planuje modernizować instalację w garażu to przy kładzeniu kabla ziemnego wbiję dodatkowe szpile uziemiające.

Bayle

Tak przy temacie. W jaki sposób łączycie PE z obudową grzałki? Nie ma żadnego specjalnego bolca do tego. Lutowanie, chyba ciężko będzie dogrzać małą lutownicą. A może wystarczy tak jak ja zrobiłem, odizolować wszystkie bolce i PE podłożyć pod gwint tej nakręcanej obudowy?

NaprawionyMaluch

Czy jest sens wbicia w ziemię miedzianego drutu i podłączenia go pod obudowę grzałki w przypadku używania instalacji 4 przewodowej?
Jeśli dobrze rozumiem, to te schematy są pod 230 V, można dopisać taką informację.

Niebezpiecznadzielnica

Są m.in. na allegro pręty uziemiające - taki pręt ma np. 6m długości (jest składany). Wbijasz go do ziemi, łączysz PEN z tym uziomem linką minimum 6mm2 (wskazane 10mm2) i do tego podłączasz wyłącznik różnicowo-prądowy.

Początkujący

Każdy sposób jest dobry ale przy każdej grzałce wkręcanej w mufę 5/4 " lub 3/2 " jest konektor męski, do którego podłączamy PE lub PEN. Jeżeli montujecie inne grzałki bez takiego konektora to przewód ochronny należy połączyć z obudową (kegiem) w dowolny inny skuteczny sposób . Schematy pokazują kombinację łączenia grzałek w gwiazdę pod instalację 3-fazową a to, że napięcie między fazą a PE lub PEN wynosi 230 V to już inna sprawa.

Foltest

Wystarczy taki krokodylek żeby podłączyć PN z kegiem?

NieBędzieLepiej

Zapomnij... to musi być trwałe i pewne połączenie. A te krokodylki to nawet nie miał bym pewności czy one są porządnie do kabla podłączone nie mówiąc już o powierzchni i jakości styku z baniakiem.

Emiel

Zapytam jeszcze o zero przy łączeniu pod instalacje 3 fazową. Czy obciążając maksymalnie każdą fazę na tyle ile instalacja pozwala zero może się 'skopcić' czy obiła mi się o uszy zupełna bzdura?

Początkujący

 zupełna bzdura, przy równomiernym obciążeniu trzech faz prąd w przewodzie neutralnym w ogóle nie popłynie a przy obciążeniu nierównomiernym prąd w przewodzie neutralnym zawsze będzie mniejszy od najniższego natężenia prądu w najmniej obciążonej fazie. Wychodzi to z wektorowego dodawania w układzie co 120 º.

biszkopcik

Dziękuje panowie .
A ten pręt co ma być wbity do ziemi musi być miedziany ? . Mam stalowy i tak kombinuje może taki wbić.

Początkujący

Do wykonania uziemienia najlepsza jest ocynkowana bednarka. Miedź też może być ale jest za droga.

Bullet

Pręt powinien zapewniać jak najlepszą "przewodność" do ziemi. Zarówno czarna stal jak i miedź bardzo szybko pokryje się tlenkiem który tę przewodność zakłóci. Dlatego stosuje się pręty ocynkowane. Najprawdopodobniej idealny był by pręt ze stali nierdzewnej/kwasoodpornej, ale to wyjdzie drogo.

Tags: