Menu główne

Co lepsze Pot still czy kolumna rektyfikacyjna

Zaczęty przez Zymus, Sie 09, 2024, 10:32 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Zymus

Witajcie dzisiaj chciałbym wam przedstawić  czym się różnią te dwie aparatury oraz które jest lepsze do danego stylu destylacyjnego.


Nie każdy wie, czym jest Pot-Still i czym jest kolumna rektyfikacyjna – do czego się go używa, czym się różni i do jakich alkoholi możemy go używać. Obecnie do różnych celów wykorzystuje się dwa rodzaje destylatorów:

- Destylator typu Pot-still służy do produkcji aromatów: owocowych, zbożowych oraz tradycyjnego bimbru (tradycyjnego, czyli specyficznym smaku i zapachu). W nowszych butelkach znajdują się także przyprawy, które pozwalają na przygotowanie pysznych drinków (z ziołami, skórkami owoców, owocami itp.) i nie tylko. Refluks, który pozwala uzyskać wzbogacony destylat

- Aparatura kolulmny rektyfikacyjna kolumna korekcyjna przystosowane jest do alkoholu o czystości 96% i bezwonnego. Jednak większość kolumn umożliwia jednak to , że to to samo, co sam garnek, czyli klarowanie owoców i zbóż, ale pamiętajcie, że ta definicja jest ,,pomieszana", ponieważ kolumna ostatecznie zostanie dostosowana i stworzona do duszy.

Destylacja W Danych Aparaturach

Destylacja na Pot Still

Pot Still to urządzenie zwane destylacją prostą. W prostym potstill alkohol jest odparowywany tylko raz, a następnie destylowany. Skuteczność tej metody zaczyna się od około 80% (metoda zależy od mocy filtrowanej przez nas wody), a następnie przez cały czas systematycznie spada do 0% (metoda ze względów ekonomicznych i jakościowych). Ochrona zwykle kończy się wcześnie, gdy rentowność spada poniżej 20 do 30%.

Otrzymany w ten sposób destylat zawiera wiele związków aromatycznych i przypraw, które nadają destylatowi zapach i smak. Stężenie i udział tych związków zmienia się w trakcie procesu. Najpierw kondensuje się frakcję pogonową, następnie serce (co naszym zdaniem jest ważne), a następnie frakcję pogonową. To od Właściciela zależy, jaka frakcja i ilość zostanie przelana na produkt finalny, nadający się do spożycia (fragment gałęzi, który nie nadaje się do picia i jest zły).


Na smak destylatu wpływa też szybkość destylacji. Ten sam nastaw destylowany szybko (tj. ogrzewany większą mocą grzałek), da nieco inny destylat niż w przypadku wolnego gotowania. Wynika to z tego, że wolne gotowanie sprzyja lepszemu rozdzielaniu poszczególnych składników nastawu; W efekcie, ich udział procentowy w otrzymywanym destylacie będzie różny, więc i smak i aromat będzie inny.

Destylacja na kolumnie rektyfikacyjnej

Destylacja w kolumnie przebiega inaczej. Ciecz, podobnie jak woda w pot stillu, najpierw odparowuje i schładza się w kotle – ale tylko jej część trafia do użytkownika. Reszta ,,wraca" do kolumny i jest ponownie odparowywóje– unosząc się niczym mgła ku szczytowi poranka. Ta para ma wyższą zawartość alkoholu niż za pierwszym razem (wynika to z praw fizyki i chemicznych). Para ta ulega ponownej kondensacji - proces ten jest powtarzany, przy czym za każdym razem, gdy para jest ponownie kondensowana, ilość alkoholu wzrasta - aż do 96%. Zaletą tego parowania-skraplania z recyrkulacją jest to, że usuwa wszelkie zapachy i zapachy. Im mniej lub bardziej czysty alkohol otrzymamy, ten proces odparowania-skraplania nazywa się reformacją.

W destylacji na kolumnie najważniejsze jest prawidłowe ustawienie i monitorowanie parametrów kolumny podczas procesu chłodzenia. Dzięki temu roztwór nie ma innych zapachów i nie zawiera żadnych substancji chemicznych innych niż czysty etanol.

Moc Destylatu

Potstill  daje alkohol o mocy ok. 80-82%, po czym intensywność maleje w miarę usuwania alkoholu z cieczy destylowanej. Szybkość pozyskiwania destylatu jest mniej więcej stała podczas destylacji (jeśli nie zmienimy efektu grzania lub nie  zakłócimy proces chłodzenia) to wynosi ok. 2 litry na godzinę dla garnka o średnicy 54 mm.

Zatem pytanie, które się słyszy o moc ochronną uzyskaną na potstillu, czyli o tym, co jest mniejsze od kolumny rektyfikacyjnej, nie istnieje. Jeśli nadal dotrzemy do 95% puli, to nie ma to sensu –nie otrzymalibyśmy bowiem smakowej i aromatycznej śliwowicy czy whisky . Przy mocy 95% przygotowanie i składniki zacieru nadają niepowtarzalny smak, które są zdaniami ekspertów najlepsze.

Destylacja (rektyfikacja) na kolumnie daje 96% czystego alkoholu – i oczekuje się, że ta moc zostanie utrzymana przez cały proces. Jednak w przeciwieństwie do przypadku Potstilla, szybkość pozyskiwania spirytusu w trakcie procesu, spada. W przykładzie kolumny fi 54 średnia wydajność wynosi 1 litr na godzinę, pierwsze litry można zbierać z szybkością 50 minut na litr, a kolejne litry z mniejszą szybkością. Wykorzystując kolumnę do przygotowania alkoholi aromatycznych, osiągamy podobne lub takie samo jak na potstillu.

Możliwości destylatorów

Czy więc jesteśmy skazani na produkcję destylatów smakowych na pot stilu, a spirytusu na kolumnie? Nie. Dlatego, że można przystosować potstill do produkcji oczyszczonego i mocnego destylatu, a kolumnę wykorzystać do produkcji destylatu smakowego.

PotStill

Właściciel potstilla może skorzystać z innych narzędzi - tzw.  refluksu  lub dostawki refluksowej . Są to dodatkowe chłodniczki znajdujące  się na górze kolumny, która skrapla pary  i  kieruje je ponownie na wypełnienie kolumny. Tam pary są ponownie absorbowane (przesada - jedna kolumna). Oczywiście jeśli nie byłoby wypełnienia, kondensat ten wróciłby  do kotła, przez to  cały refluks byłby bezużyteczny - dlatego warto zastosować refluks, gdy potstill z wypełnienie w środku. Pomiędzy kolumną a głowicą należy dostawkę refluksową . naszej ofercie posiada wbudowany refluks.

Stosowanie refluksu pozwala początkujący piwowar moż wyprodukować mocniejszy (czysty) alkohol niż bez refluksu, aż do ok. 90% siły. Można też zdobyć większą moc, jednak jest to trudniejsze i wymaga doświadczenia.

Kolumna Rektyfikacyjna

Podobnie kolumnę regulacyjną z szyną transmisyjną u góry można dostosować do stylu działania potstilla. Operacja ta jest bardzo prosta - poprzez otwarcie tego zaworu, gdy jest on zamknięty, bez konieczności stosowania innych zaworów odbiorczych, jeśli takie istnieją, w kolumnie. Przy tej konfiguracji sprzętu zbieramy wszystkie opary stałe w pierwszym cyklu i nie pozwalamy, aby jakikolwiek powrócił do kolumny.

Kolumna rektyfikacyjna działa identycznie jak potstill, choć ma inną konstrukcję. Aby zapewnić jednakową jakość otrzymanych destylatów, można także pracować na pustej kolumnie (bez napełnienia) i delikatnie gotować (ograniczyć do minimum moc podgrzewaczy). W tym celu bardzo przydatny jest regulator mocy, który bardzo ułatwia wybór mocy gotowania (szybko).

Co jest Lepsze Kolumna rektyfikacyjna czy Potstill

Jeśli chcesz robić whisky, brandy, calvadosy, starkę czy gin, jeśli chcesz eksperymentować z wieloma różnymi smakami i surowcami, aromatyzować z botanikami, a od czasu do czasu przepędzić cukier czy glukozę na mocny bimber z przeznaczeniem na nalewki ->  wybierz pot-stila. Zrobisz na nim smaczne trunki do bieżącej konsumpcji, oraz takie, które mogą dojrzewać przez dłuższy czas.

Jeśli zaś koncentrujesz się na nalewkach i potrzebujesz do nich czysty neutralny spirytus, a nastawy owocowe lub zbożowe będziesz robił okazjonalnie –> wybierz bardziej elastyczną kolumnę rektyfikacyjną. Zrobisz przy jej pomocy czysty bezwonny spirytus idealny na smaczne nalewki o różnej, preferowanej przez Ciebie mocy, świetną czystą wódkę, a także destylaty owocowe i zbożowe porównywalne z destylatami z potstila.

Tags: