Menu główne

Poradnik jak destylować na kolumnie rektyfikacyjnej.

Zaczęty przez GarbatyZbyszek, Sie 12, 2024, 10:10 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

GarbatyZbyszek

Jak destylować na kolumnie- spirytus


Kolumna rektyfikaycyjna jest typu ciągłego i zoptymalizowanego do produkcji czystego alkoholu. Tak dobrych wyników nie osiągniemy na żadnym innym urządzeniu. Nasze piece miedziane mogą osiągnąć czysty alkohol, aromat i czystość powyżej 96%, jeśli zastosujesz się do zasad destylacji opisanych poniżej.

Nie oznacza to jednak, że nie można z niego wytwarzać słodkich napojów z owoców czy zbóż na kolumnie. Przestrzegając pewnych zasad, przygotowujemy na kolumnie aromatyczne alkohole o tej samej jakości, co te osiągane w potstillach.

W tym opisie skupiamy się na produkcji spirytusu. Nie ma znaczenia, czy posiadamy kolumne typu Aabratek czy klasyczny . Zasady są takie same. Widzimy też, że wyeliminowanie niektórych opisanych poniżej kroków (np. stablizacji kolumny ) lub skrócenie zalecanych okresów (np.czas odbierania przedgonów), co może skutkować niższą jakością produktu.

Destylacja na spirytus

Podczas pojenia strzykawek stosuje się dwa zawory odbiorcze: LM (usunięcie przedgonów oraz pognów) oraz OVM (odbiór spirytusu) proces można podzielić na 6 etapów:

1.Podgrzewanie
2.Zalewanie Kolumny
3.Stabilizacja
4.Odbiór przedgonów
5.Odbiór spirytusu
6.Odbiór pogonów (opcjonalnie)

1.Podgrzewanie:

1.Podłączamy grzałki do prądu. Do ogrzewania w pełni wykorzystujemy wszystkie grzałki, które posiadamy. Podczas ogrzewania nie stosujemy regulatora prądu (grzałka podłączona bezpośrednio do podstawy).
2.Trzymaj oba zawory tłoczące (LM i OVM) zamknięte.
3.Otworzyć na chwilę zawór dopływu wody, aby sprawdzić, czy przyłącza wody są szczelne. Należy usunąć wszelkie nieszczelności.
4.Widzimy nagrzewanie się zbiornika i kolumny. Gdy się zagotuje, kolumna zaczyna się nagrzewać od dołu. Kiedy termometr na kolumnie zacznie osiągać 60-70 stopni Celsjusza, otwieramy dopływ wody. Górny skraplacz jest chłodzony. Czynniki chłodnicze nie mogą wydostawać się z górnej części skraplacza (jeśli się wydobywają - zwiększamy obieg wody).
5. Temperatura wzrasta - woda w garnku się gotuje, ciepło dociera do górnej części kolumny - temperatura górnego termometru (powyżej) wskazuje 76-79 stopni - wtedy rzecz jest bardzo gorąca i pracuje na pełnych obrotach.

2.Zalewanie kolumny i ustalenie docelowej mocy grzania

Zalanie kolumny to sytuacja , w którym gorący destylat wypełnia kolumnę aż do góry. W blasku świec widać wrzącą wodę -> dlatego w kolumnach użyj latarki lub szklanych wzierniki. Podczas powodzi usłyszysz hałas powyżej.

Kolumna opada, gdy gotujemy ją na dużej mocy przez dłuższy czas (zwykle od kilku do kilkunastu minut). Jednak nie zawsze kolumna może zostać zalana, ponieważ ma na to wpływ wiele innych czynników:

Moc nastawu (im wyższy % -> tym łatwiej zalać kolumnę)
Ciśnienie powietrza w danym dniu
Średnica naszyej kolumny (Łatwiej zalać mniejsze kolumny)
Stopień ubicia sprężynek przyzmatycznych w kolumnie  (zbyt luźne ułożenie utrudnia zalanie).

Poco zalewa się kolumne ?

Chodzi o to, żeby dobrze nawilżyć destylatem całe wypełnienie kolumny  (sprężynki pryzmatyczne)  – odbywa się to poprzez zanurzenie całego zbioru kolumny na pewien czas w destylacie. Po nalaniu zmniejszyć moc ogrzewania, aż przelew ustanie i osiągnie równowagę. Nie możemy prowadzić destylacji na słupie, który jest wciąż zalany.

Zalewanie kolumn nie jest w tym procesie konieczne i nie każdy to robi. Inni, niektórzy destylatorzy pracują nad zalaniem kolumny kilka razy – po pierwszym nalaniu moc cieplna jest zmniejszana aż do ustania zalewania, a po pewnym czasie ponownie zwiększana, aby ponownie zalać kolumnę. Tyle razy z rzędu.

Docelowa Moc grzania

Niezależnie od tego czy kolumna jest zalana czy nie kolejnym krokiem jest ustawienie mocy grzania, która nie ulegnie zmianie do czasu zakończenia procesu. Ustawienie wymaganej mocy jest łatwiejsze dzięki regulatorowi prądu. Jeżeli takową posiadamy ważne jest aby poprzez sterownik podłączyć grzałkę. Nigdy nie podłączaj dwóch radiatorów do kontrolera jednocześnie – nie ma to sensu i spowoduje nadmierne obciążenie kontrolera, powodując jego przegrzanie i awarię. Zalecana moc do uzyskania alkoholu wysokiej jakości to:

-Dla kolumny 54 mm: 2,2 - 2,4 kW tj. Zachowaj grzejnik o mocy 2 kW i ogranicz użycie innego grzejnika i sterownika. Jeśli w zestawie nie ma sterownika, zalecamy użycie tylko grzałki o mocy 2 kW (będzie działać mniej, ale jakość pozostanie ta sama).

-Dla kolumny o średnicy 76 mm: 3,5 - 3,8 kW, czyli łączna moc obu grzejników.

Można oczywiście podgrzać mniej niż jest to zalecane, ale obniży to wydajność (wypijesz mniej alkoholu). Można go także podgrzać z dużą mocą -> moc, zwiększając w ten sposób tempo zużycia destylatu.

Moc <po progu zalania>

Oznacza to, że główny wpływ na grzejniki jest taki, że kolumna nie jest zalana. W praktyce korygujemy ten efekt: po zalaniu kolumny zmniejszamy moc regulatora prądu (50-100 W) - sprawdzamy na kilka sekund, czy zalanie kolumny ustało, efekt grzania jest ustawiony (poniżej próg powodziowy). Jeżeli nie ustanie to również zmniejszy moc grzejnika i poczeka na moment ustania zalewania.

Działanie poniżej progu powodziowego ma tę zaletę, że zwiększa stopień odbioru produkcji. Musimy jednak uważać, aby w trakcie tego procesu uniknąć drugiego zalania słupka. Dodatkowo należy sprawdzić czy jakość alkoholu jest taka sama jak alkoholu wytworzonego na małym ogniu (zalecane).

Po określeniu mocy grzewczej regulujemy przepływ wody grzewczej za pomocą zaworu wodnego. Odwodnienie działa najlepiej, gdy woda wypływająca z kolumny ma temperaturę 50-55 stopni Celsjusza.

3.Stabilizacja Kolumny

 
Stabilizacja to etap pośredni, w którym całe skraplania z górnego steppera jest zawracany do wpełnienia, które jest zwilżnane . W tej chwili nie odbieramy z poczty - oba zawory odbiorcze są nadal zamknięte.

Celem stabilizacji jest podzielenie kolumny mgły na frakcje - mgiełki przejrzyste (przedgony) gromadzą się w górnej części kolumny i głowicy. Dzięki temu w dalszej części możliwe jest ,,usunięcie" z postu i przejście do kolekcji czystego i wolnego spirytusu.

Bez przejścia fazy potwierdzenia nie dotrzemy do czystego alkoholu i alkoholu.

Edycja zajmie co najmniej 30 minut (zalecane: 45 minut).

4.Odbiór przedgonów

Po stabilizacji przystępujemy do zbierania części przednich przez zawór LM w głowicy. Dobrze jest zawiesić na barze mały pojemnik (pojemność 400-500 ml) i zebrać pierwsze resztki. Zbiór odbywa się w następujący sposób:

Otwórz zawór
Dostosuj szybkość zbierania do kilku kropli na sekundę. Ta niska prędkość jest bardzo przydatna do uzyskania wysokiej jakości spirytusu.
Zbieramy obraz. 100 ml przed zagotowaniem mleka na każde 10 litrów alkoholu. 15 minut na 25 litrów. Zanurzenie

Po przybyciu panelu przedniego zamykamy zawór LM (zalecane) i pozostawiamy go otwartym przez cały proces, ale ograniczamy szybkość zbierania do 1 kropli co dziesięć sekund, poruszamy się lub więcej. Dzięki temu podczas całego procesu zbieramy resztę poprzednich części w kolumnie, w efekcie czego uzyskujemy lepszy spirytus.

5.Obiór spirytusu

Po zebraniu tego pierwszego jesteśmy gotowi zebrać ducha. Przeciągamy przez zawór OVM. Ale przed otwarciem należy określić tzw. temperaturę dnia.

Temperatura dnia

To temperatura odczytana z termometru na 10. piętrze, tuż przed zebraniem alkoholu. Temperatura zmienia się z dnia na dzień i w zależności od miejsca zwykle wynosi około 76-79 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, o której należy pamiętać i którą należy utrzymywać przez cały proces chłodzenia. To jest główny punkt i ,,przewodzi" trendowi.

Odbiór Spirytusu

Po zapamiętaniu (zapisaniu) dzisiejszej temperatury zaczynamy gromadzić dusze. Przejdź przez pokój OVM. Główną zasadą jest maksymalne otwarcie zaworu OVM, ale utrzymanie temperatury na stałym poziomie przez cały dzień (nie można jej zwiększać).

W praktyce należy:

-Otworzyć zawór (zwykle do ½ zakresu) - z podgrzewacza OVM zacznie wypływać alkohol
-Odczekać kilka sekund i sprawdzić aktualną temperaturę:
-Jeżeli tak wzrosła – powoli otwórz zawór, odczekaj kilka sekund, aż temperatura się ustabilizuje (powróci do temperatury dziennej).
-Jeżeli dalej będzie tak samo - pozwól dalej zbierać lub zwiększ otwarcie zaworu (sprawdź jeszcze raz, czy temperatura w ciągu dnia jest taka sama).
-Występuje niewielka różnica temperatury wynosząca 0,1–0,2 stopnia Celsjusza – akceptowalna, jeśli jest odchylona od stałej wartości – ze względu na możliwe błędy pomiaru.

Pozostałą część procesu gromadzenia dusz należy przeprowadzić w taki sposób, aby bieżąca temperatura była kontrolowana (nie można jej zwiększyć). Jeśli wzrośnie o 0,2-0,3 stopnia Celsjusza, należy to skorygować.

Korekta

Rozwiązaniem jest nieznaczna zmiana temperatury OVM (zmniejszenie zasilania), aby przywrócić ją do temperatur dziennych. Po kilku kalibracjach zwykle wystarczą 2 lub 3 poprawki dla całego procesu kalibracji.

Początkujący mogą również dokonać regulacji, zamykając zawór OVM, gdy temperatura w ciągu dnia wzrośnie na kilka minut, aby przywrócić temperaturę do temperatury dziennej. Następnie zawór otwiera się ponownie, ale trochę mniej niż poprzednio (ponieważ otwarcie w tym samym miejscu powoduje, że dzień staje się szybciej).

6.Odbiór Pogonów

Zbieranie dusz spowalnia po 2 lub 3 korekcie  - jest już na tyle powolne, że nie ma potrzeby zbierania kolejnych. Również dużego wzrostu temperatury na półce 10 (ponad 1°C) nie eliminuje się poprzez przekręcenie zaworu (regulacja) czyli koniec spirytusu. Kolejnym wskaźnikiem jest temperatura w garnku - powinna osiągnąć 99-100 stopni Celsjusza. Wszystko to oznacza, że ��spirytus w zbiorniku zniknęła. Następnie zamknij zawór OVM i przestań zbierać spirytus.

Jednakże w kolumnie pozostaje jeszcze dużo alkoholu (200 ml dla kolumny o średnicy 54 i 400 ml dla średnicy kolumny 76). Alkohol ten nie jest tym samym alkoholem, który mamy obecnie, ale jest na tyle czysty, że można go zbierać i wykorzystywać do spożycia przez ludzi lub jako wypełniacz do późniejszych destylacji.

Pozostały alkohol zbieramy przez zawór LM:

Otwieramy zawór, usuwamy pozostały alkohol z kolumny i spuszczamy. Zajmuje to 2-3 minuty, dzięki czemu możemy trzymać butelkę blisko zaworu.
Musimy wiedzieć, kiedy zamknąć zawór, aby uzyskać najważniejsze części spirytusu, a nie niskie stężenie alkoholu etanolu. Dlatego najlepszym wskaźnikiem, żeby przestać gonić, jest zmierzenie temperatury w głowie. Gdy temperatura wzrośnie o 1°C, wyłącz parę LM i zakończ zbieranie.
Zawsze zbieramy ten alkohol myśliwski w specjalnych butelkach - nigdy nie mieszamy go ze starym alkoholem.

Zakończenie

Na koniec, dobrze jest zapisać szczegóły procesu: co destylowaliśmy, jaką ilość, czas destylacji, ilość i moc pozyskanych frakcji. To znakomita baza do późniejszych analiz i zdobywania doświadczenia.

GarbatyZbyszek

#1
Jak destylować na Kolumnie - Destylaty Smakowe

Chociaż nasze destylatory są zoptymalizowane do produkcji alkoholu o czystości 96%, możemy wyprodukować również alkohole aromatyczne – owocowe i zbożowe – a także słodkie.

Aby uzyskać jak najbardziej aromatyczny produkt i ,,usunąć" z niego dużo aromatów i aromatów owocowych i zbożowych (jak klasyczny bimber PotStill), zalecamy przestrzegać kilku zasad:

1.Dezynfekcja w czystym sprzęcie. Przykładowo, jeśli kilka razy moczyliśmy się w alkoholu, a sprzęt nie został dokładnie wyczyszczony, a teraz chcemy zabezpieczyć produkt - polecamy wyczyścić kolumnę w środku (patrz: Jak chronić swoje urządzenia)
2.Ochrona podlega do dostępności. rurka, czyli bez sprężyny. Możesz także użyć komponentów ładowanych ze źródła (np. rura do połowy pełna).
3.Zajmuje mniej ciepła niż zaparzenie alkoholu. Wysoka wydajność zapewnia szybkość dyfuzji, ale jednocześnie urządzenie jest bardzo zakłócane podczas gotowania w garnku, wyciąga smaki i aromaty z mieszanki, ale także ciężkie tylne części. . Ekstrakcja spirytusu nie wykorzystywanego do produkcji perfum.


Destylacja Smakówek

Podczas destylacji  w celu zabiegu na destylaty smakowe  (owocowe lub zbożowe) używamy wyłącznie górnego zaworu odbioru (LM). Służy do pobrania wszystkich frakcji wątroby (przedgon, serce, pogon). Moc otrzymanego destylatu możemy zmierzyć za pomocą alkoholomierza. Ponieważ osłona termiczna nadal wypływa z kija LM, nasze papugi faliste mają urządzenie chłodzące. Ochłodzić destylat do temperatury pokojowej. temperaturze pokojowej, co zapewnia dokładniejszy pomiar alkoholomierzem.

Chłodzenie jest również ważne, ponieważ zapobiega nieprzyjemnym zapachom w pomieszczeniu.

Zawór OVM nie jest używany w kolumnie - podczas pracy jest zawsze zamknięty. Termometr na dziesiątej półce pozostaje nieużywany (nie zwracamy uwagi na jego wskazania).

Sam proces destylacji można podzielić na 5 etapów:

1.Rozgrzewanie
2.Ustalenie docelowej mocy grzania
3.Odbiór przedgonów
4.Odbiór spirytusu
5.Odbiór pogonów

1.Rozgrzewanie

Podłączamy grzałki do prądu. Do ogrzewania w pełni wykorzystujemy wszystkie grzejniki, które posiadamy. Podczas ogrzewania nie korzystamy ze sterownika prądowego (grzejniki podłączone bezpośrednio do podstawy).
Zawór LM jest całkowicie otwarty. Zawór OVM pozostaje zamknięty (nieużywany) przez cały proces.
Otwórz na krótko zawór dopływu wody, aby sprawdzić, czy przyłącza wody są szczelne. Uszkodzenia należy wyeliminować.
Widzimy nagrzewanie się zbiornika i kolumny. Gdy łodyga się zagotuje, kolumna zaczyna się nagrzewać od dołu. Kiedy termometr na głowie zacznie zbliżać się do 60-70 stopni Celsjusza, otwieramy dopływ wody. Górny skraplacz jest chłodzony. Czynniki chłodnicze nie mogą wydostawać się z górnej części skraplacza (gdyby tak było, woda przepływałaby więcej).
Temperatura wzrasta - woda w butelce z wodą wrze, ciepło dociera do szczytu kolumny - temperatura górnego termometru (przy głowicy) wskazuje 76-79 ruchów - jest bardzo gorąco i pełni energii. , przedgony zaczynają przepływać przez otwarty właz LM.

Na tym etapie sprawdzamy ustawioną temperaturę gotowania (czyli temperaturę na termometrze wewnątrz garnka). Temperatura ta zależy od lokalizacji – im wyższa lokalizacja, tym niższa temperatura gotowania. Dzięki tej właściwości możemy łatwo sprawdzić, czy przepis jest już gotowy. Wystarczy wpisać temperaturę z mgły do ��wykresu tzw rybke destylacyjną (https://jakdestylowac.pl/piwowarstwo-robienie-piwka/rybka-destylacyjna-jak-odczytac/)

Na przykład, jeśli gotujemy z mocą ustawioną na 16%, temperatura gotowania powinna wynosić około 89 stopni Celsjusza. Jeżeli jest ona większa (np. 93°C) – to znak, że ustawienie jest słabsze niż oczekiwano. - Dobrze jest ocenić problem i w przyszłości go wyeliminować.

2.Ustawienie Docelowej Mocy Grzania

Następnie definiujemy efekt ogrzewania celu. Zalecana moc w całym procesie wynosi:

Dla słupa o średnicy 54 mm: 1,2 kW

Dla słupa o średnicy 76 mm: 1,7 kW

Możliwe Do ogrzewania używasz większej lub mniejszej mocy niż zalecana . Oczywiście nie może być za niski – stos nie jest w stanie zatrzymać puli, bo spirytus nie będzie wogóle pozyskiwany.

Przy wyborze generatora obowiązuje główna zasada: im niższa moc cieplna, tym mniejsza prędkość ekstrakcji, ale tym wyższa jakość izolacji. Złoty środek powinieneś znaleźć kierując się swoimi potrzebami, oczekiwaniami oraz czasem i możliwościami finansowymi.

Jest jedna różnica: gdy zbierzemy przednie ogony (punkt 3 poniżej) - możemy zmniejszyć moc cieplną bardziej niż podana moc. Do 800-900 W - taki sam spadek jak w poprzedniej sekcji (nie działa w kroplach). Pozwala to na lepszą selekcję wybranych elementów z puli.

Ustawienie wymaganej mocy jest łatwiejsze dzięki regulatorowi prądu. Jeżeli takową posiadamy ważne jest aby poprzez sterownik podłączyć grzałkę. Nigdy nie podłączaj dwóch grzałek do sterownika jednocześnie - nie ma to sensu, sterownik przegrzeje się, przegrzeje i ulegnie awarii.

Jeżeli nie ma regulatora prądu, opieramy się na pełnej mocy grzałki. W przypadku kolumny o średnicy 54 mm lepiej zastosować grzejnik o mocy 1,5 kW, a dla kolumny o średnicy 76 mm - grzejnik o mocy 2 kW.



Aby określić efekt grzewczy, zbieramy trzy kolejne frakcje grzewcze: przód, serce i ogon (zobacz więcej informacji na temat frakcji grzewczych, detekcji i tutaj link: https://jakdestylowac.pl/piwowarstwo-robienie-piwka/poradnik-dla-poczatkujacych/)

3.Odbiór Przedgonów

Przepływ rozpoczyna się od przedgonów LM. Na zaworku, którą zbiera, należy zawiesić małą butelkę (pojemność 400-500 ml). Nie zaleca się opuszczania przez papugę przedgonów, aby uniknąć zanieczyszczeń- najlepiej zamontować papugę bezpośrednio po odebraniu przedgonów, a przed odbieraniem serca.

Przedgony następują dość szybko  (kilka minut) - ponieważ zaworek jest w pełni  otwarty.
Zbieramy około. 100 ml przegonu na każde 10 litrów wsadu


Po otrzymaniu przedgonu montujemy na zaworek LM papugę na płytkę (o ile jeszcze nie była zamontowana) i zbieramy nimi  serce. Używanie papugi nie jest konieczne, ale jest to bardzo wygodne. Aby ułatwić montaż papugi, możemy zatrzymać przepływ destylatu i zakręcić zaworek LM. Po montażu papugi otworzyliśmy ją ponownie.

Odbiór serca

Po poprzedniej frakcji przedgonów zbiera się frakcję właściwą (serce). Zasadniczo zbieramy je w specjalnych pojemnikach. Pierwsze odbioru destylatu wytwarzają średnio 80% alko (dla wsadu o mocy 16%).

Przy zalecanej mocy grzewczej wynoszącej 16% uzyskujemy średnią wydajność zbierania tempo odbioru serca:

1,7 - 2 L/h dla ciągłej średnicy 54 mm
3,5 - 4 L /t dla poranka It ma średnicę 76 mm

Dlatego w dalszym ciągu monitorujemy wprowadzenie , aż serce się skończy a zaczynają się skraplać pogony . Zwykle odbierana moc wynosi 60% lub nieco poniżej nabyta moc lub poniżej. Dlatego papuga jest tak przydatna, ponieważ możemy bieżąco widzimy odbieraną moc, którą zawsze otrzymujemy


Nie musimy stale sprawdzać mocy destylatu w próbniku, aby wiedzieć, jaką moc pobieramy. Ale jeśli nie ma papugi, wytrzymałość uzyskanej izolacji możemy określić w inny sposób: korzystając ze schematu (izolacja ryb), to samo, co pisaliśmy powyżej. Tym razem jednak nie odczytujemy temperatury z kotła, a z termometru w głowicy.

5.Odbiór pogonów

Prowadzimy odbiór pogonów  do oddzielnych pojemników do czasu ich końca ivh destylacji. W większości przypadków uzyskana moc spada o mniej niż 30% - temperatura kotła osiąga jednocześnie 98-99°C. w upale
jest to sygnał że w kotle pozostały głównie woda oraz frakcje ciężki

W przeciwieństwie do warzenia spirytusu, ogonów jest niewiele, jeśli chodzi o destylaty owocowe - pogonów zbieramy dużo. Na każdy litr serca możemy uzyskać 0,3-0,5 litra pogonu.

Zakończenie -2

Na koniec, dobrze jest zapisać szczegóły procesu: co destylowaliśmy, jaką ilość, czas destylacji, ilość i moc pozyskanych frakcji. To znakomita baza do późniejszych analiz i zdobywania doświadczenia.

Mimo więc że kolumna rektyfikacyjna nie działa tak samo jak typowa bimbrownica do smakówek potstill, to również na niej, stosując się do wskazanych powyżej zasad, możemy przygotować bardzo dobre destylaty owocowe czy zbożowe.

Kapi

Wow jestem pod wrażeniem tak dalej zbyszek  8)  8)  8)  8)

Tags: