Menu główne

Rybka Destylacyjna jak odczytać ?

Zaczęty przez Początkujący, Sie 01, 2024, 12:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Początkujący

Witam wszystkich dzisiaj chciałem się z wami podzielić podstawową wiedzą odczytywania wykresu rybka.


Jeeżeli wlejesz do gara stare wino i nie wiesz ile ma procent to odczytujesz z niebieskiej kreski. Na przykład widzę, że temperatura po rozgrzaniu i stabilizacji w kegu ma 92*C to znaczy, że wsad obecnie ma około 12% alkoholu.

Jeżeli na przykład chciałbyś odbierać destylat ( obojętnie jaki, ququ, śliwka, wiśnia, truskawka akurat trochę niżej) w granicy 70% to temperatura oparów ze zbiornika przy głowicy ( niezależnie czy jest to potstill czy aabratek, Bokakob czy Thor) musi mieć około 89*C.

Jeżeli masz na zbiorniku temperaturę 96* to wiesz, że już bardzo mało alkoholu zostało w zbiorniku i albo zaraz zaczniesz odbierać pogon (bez bufora - cukrówka) , musisz zmienić naczynie (owocowki lub zboża - pogon do kupażu/ jeszcze dużo aromatu(smak tragiczny i mętne)) lub ciągniesz z buforem do 99*C o ile jest dobrze zaprojektowany bufor.

Zobaczysz wyjdzie w praniu ☺ Wraz z ubytkiem alkoholu w zbiorniku rośnie temperatura wrzenia cieczy w jego wnętrzu.

Edyta:
Każdy potstillowiec ma wydrukowaną taką rybkę i powieszoną przed maszyną ☺
I nikt się tego nie wstydzi bo to na prawdę pomaga przy destylacji każdego wsadu...

Merlin

Witajcie , przepraszam że pytam , ale za wiele nie rozumiem z tego wykresu a chciałbym dokładnie odczytywać . Czy ktoś może mi to wyjaśnić ?

JasnyPierun

A przeczytałeś opisy osi i oznaczenia kolorów na dole? Bo nie bardzo wiem czego nie rozumiesz...

Merlin

Przeczytałem ale raczej nie pomyślałem. Teraz zobaczyłem drugi raz po waszych wypowiedziach i już wiem. Dziękuję bardzo

Gideon

Nie będę zakładał nowego tematu, bo podobny byłby. Kiedyś coś tam z rybcią liczyłem (ze 4-5 lat temu) i sklerozę mam .
I chcę sie upewnić czy moja główka dobrze to ogarnęła.
Czy dobrze myślę jeśli mam w kociołku 92C to wsad ma 12,5%, a destylat 60% z hakiem (przy jednokrotnej destylacji). Jeśli mój sprzęt (teoretycznie) miałby 2 półki to uzyskałbym koło 85%, a przy ciągnięciu do 97C ostatnia frakcja poleciałyby o mocy 75%? 8)

Olgierd

Niebieska krzywa to temperatura mierzona w kegu i pokazująca stężenie % w zbiorniku, czerwona zaś to temperatura mierzona na głowicy i stężenie % jakie z niej wylatuje.

Wtyczka

Mówiąc jeszcze prościej, niebieska linia to temperatura wrzenia w zależności od mocy procentowej cieczy (wsadu) a czerwona to temperatura i moc pary powstałej z tej cieczy (wsadu)  :D

Licanroc

Ale nie odpowiedzieliście na pytanie ;) Ja nie wiem czy to tak zadziała jak pisze kolega, nie znam się. Z refluksem pewnie tak.

Hubcio

Dzięki za przypomnienie o wykresie ze stężeniami molowymi, o nim zapomniałem całkowicie.
jak ten wykres zobaczyłem to jakby olśnienie na mnie ze szło, wszystko człowiek sobie przypomniał.

Początkujący

Wykres przyda się zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy destylator do bimbru typu potstill lub też prowadzimy destylację smakówek na kolumnie destylacyjnej. Za pomocą wykresu określimy 2 informacje, które może nie mają wpływu na sam proces destylacji, ale służą celom kontrolnym.

 

Yoko

Z wykresu można odczytać jeszcze jedną wartość. W podobnej bowiem relacji jak wyżej, znajdują się temperatura par które są skraplane oraz moc otrzymanego destylatu. Innymi słowy: jeśli mamy pary etanolu o temperaturze X, to po ich skropleniu, uzyskamy destylat o mocy Y.

Zymus

Służy do tego górna (przerywana) linia na wykresie, na którą nanosimy temperaturę par destylatu (nie pomylić z temperaturą z kotła, bo w tym wypadku nie o tą temperaturę chodzi).

Hisoka

Żeby odczyt był dokładny, termometr do pomiaru temperatury par powinien być umieszczony jak najbliżej chłodnicy. W kolumnach rektyfikacyjnych, powinno więc umieścić się go w głowicy kolumny, jak najbliżej skraplacza (tak jak ma to zaprojektowana nasza Kolumna rektyfikacyjna - aparatura do destylacji wielostopniowej), a w aparaturach typu Pot-Still, punkt pomiaru temperatury powinien być bezpośrednio przed chłodnicą. Chodzi o to, żeby mierzyć temperaturę par, które za chwilę ulegną skropleniu - a nie tych, które muszą jeszcze pokonać jakąś drogę do chłodnicy, i w międzyczasie mogą zmienić jeszcze swój skład, fałszując uzyskany wynik.

Siwy1190

Wskazania z wykresu, musimy jednak traktować szacunkowo - dotyczą warunków idealnych, których w praktyce nigdy się nie osiąga. Wpływ na odczyty ma ciśnienie atmosferyczne, wysokość nad poziomem morza, czy błędy aparatury pomiarowej.

Dokładność odczytu komplikuje przede wszystkim fakt, że w mieszaninie którą podgrzewamy, jest nie tylko woda i etanol, ale dziesiątki innych substancji, powstałych jako produkty uboczne pracy drożdży fermentacyjnych. Występują w małym stężeniu, ale z uwagi na ich różne temperatury wrzenia (przykładowo: Aceton– 56.5C, Metanol – 64C, Propanol – 97C, Alkohol amylowy – 137.8C),  mają wpływ na finalną temperaturę wrzenia całego nastawu.

Darek Malinowski

W domowej praktyce destylacyjnej nie ma to jednak dużego znaczenia - odczyty z rybki destylacyjnej powinny być traktowane orientacyjnie - wskazują, czy proces przebiega prawidłowo, oraz sugerują kiedy można kończyć proces.

Tags: