Menu główne

Jak zrobić destylator Alembik

Zaczęty przez Tomek, Mar 03, 2024, 08:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek

Alembik destylator opis:
Alembik
Jest to pojemnik, w którym zacier gotuje się podczas procesu podgrzewania. Opcje:

1. Materiał. Aluminium - najczęściej spotykane w ,,radzieckich" bimberach ze względu na powszechne stosowanie aluminiowych puszek po mleku. Aluminium częściowo reaguje z kwasami i alkoholem zawartym w zacierze, dlatego przy częstym użytkowaniu aluminiowe destylatory (zwłaszcza stare) po sześciu miesiącach stają się bezużyteczne - pojawia się wyciek.

Naczynia emaliowane są neutralne w stosunku do kwasów i alkoholi. Przy prawidłowym użytkowaniu (bez nierówności i zarysowań szkliwa) może wytrzymać 3-5 lat nawet przy regularnym użytkowaniu.

Stal nierdzewna przeznaczona do kontaktu z żywnością jest najlepszą i najbardziej niezawodną opcją, ale kostki ze stali nierdzewnej są drogie; często pod przykrywką sprzedają zwykłą stal ocynkowaną lub niklowaną, która nie jest tak trwała.

Odpowiednie są również kostki miedziane, jednak w większości przypadków jest to nieuzasadnione drogie rozwiązanie, szczególnie dla początkujących bimbrowników.

2. Objętość i wymiary. Objętość destylatora zależy od potrzeb bimberu, najlepsza opcja do użytku domowego to 25-35 litrów.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa kostkę destylacyjną można napełnić zacierem maksymalnie do 80% objętości, należy to uwzględnić przy wyborze pojemnika. Bardzo ważne jest również, aby pokrywka była zdejmowana, a szerokość szyjki była na tyle duża, aby umożliwić wygodne czyszczenie pojemnika po destylacji.
Objętość kostki obliczana jest na podstawie potrzeb gotowego produktu. Na przykład w 30-litrowym pojemniku w jednej destylacji można uzyskać do 2,88 litra czystego alkoholu (lub 7,2 litra bimbru o mocy 40%). Maksymalne obciążenie zacieru wynosi 24 litry (30 * 0,8 = 24). Średnia moc prawidłowo przygotowanego zacieru wynosi 12%. Ilość destylatu na wyjściu wynosi 24 * 0,12 = 2,88 (w przeliczeniu na alkohol absolutny o mocy 100%). W praktyce straty bimbru zawsze będą wynosić 8-15%.

Nie powinniśmy zapominać o wymiarach. Kostka destylacyjna musi co najmniej stać na piecu lub innym elemencie grzejnym, być stabilna i nie blokować dostępu do całej aparatury. Jest to podstawa środków ostrożności.

3. Wybór odpowiedniego pojemnika. Często w domowych aparatach bimbrowych używa się pojemników, które pierwotnie były przeznaczone do innych celów: puszek po mleku, szybkowarów lub dużych emaliowanych patelni.

Kostka musi być niezawodna - rozszerzać się po podgrzaniu, wytrzymywać wysoką temperaturę i ciśnienie (180-220 Pa). Domowe spawane pojemniki są bardzo niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że szew spawalniczy pęknie w najbardziej nieodpowiednim momencie.
Istotną wadą kostek szybkowarowych jest ich mała objętość, ale pojemniki te są początkowo szczelne. Jedyną wymaganą modyfikacją jest wywiercenie w pokrywie otworu na rurkę wylotową pary

maliowane patelnie są wygodne, ponieważ zużytego zacieru nie można wylać, ale można je natychmiast poddać destylacji w niezmienionej postaci (jest to błędne, ponieważ podgrzany osad zwiększa ilość szkodliwych zanieczyszczeń w bimbru i pogarsza aromat i smak). Wadą patelni jest to, że trudno jest uszczelnić pokrywkę.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest puszka na mleko wykonana z aluminium lub stali nierdzewnej. Jedyną wadą puszek wymagającą obowiązkowej eliminacji jest gumowa uszczelka na pokrywie. Faktem jest, że opary alkoholu pochłaniają substancje z gumy, co negatywnie wpływa na jakość, smak i zapach bimbru. Uszczelki gumowe należy wymienić na silikonowe (wykonane z silikonu akwariowego).

Tomek

Najlepiej to zrobić takie odstojniki

Patryk

Czy aluminium naprawdę jest tak nietrwałe przy regularnym użytkowaniu? Czy istnieją sposoby na przedłużenie jego żywotności?

Jarosław

Aluminium faktycznie jest mniej trwałe przy regularnym użytkowaniu w destylatorach ale ma także dużo zalet: szybkie nagrzewanie to przyspiesza proces destylacji , równomiernie się nagrzewa , jest o wiele tańsze jest to idealny materiał dla początkowych bimbrowników a także jest odporne na korozje. Jeśli chodzi o przedłużenie jej żywotności to należy za każdym użyciu dokładnie przeczyścić destylator usuwając wszelkie pozostałości zacieru .

Grzegorz

Aluminium ma kilka istotnych zalet, które sprawiają, że jest popularnym wyborem do domowej destylacji, zwłaszcza dla takich użytkowników jak ja . Jego lekkość, dobra przewodność cieplna, niska cena i łatwość obróbki mogą przeważyć nad jego wadami, szczególnie jeśli podejmuje się  odpowiednie środki ostrożności, aby przedłużyć jego żywotność.

Tags: