Menu główne

Temperatura cieczy chłodzącej oraz temperatura destylatu.

Zaczęty przez Soccet, Lip 26, 2024, 09:36 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rebeliant


Jarosław

Przecież zużycie wody kompletnie nie zależy od średnicy rury! Zależy od mocy z jaką grzejesz, inaczej mówiąc od sumarycznej mocy grzałek i ilości ciepła wydzielonych na nich. W dużym uproszczeniu tą ilość ciepła minus straty przez wypromieniowanie ciepła do otoczenia musisz odprowadzić za pomocą czynnika chłodzącego. I tu pojawia się taki parametr jak sprawność chłodnicy, który z kolei związany jest z różnicą temperatur na wyjściu i wejściu chłodnicy.
Ogólnie, chłodnica aabratka, poza swoim obrzydliwym wyglądem, ponieważ moim zdaniem wygląda jak złamany liść czy wieszak do ubrań, ma też niestety z uwagi na swoje położenie pod kątem, mniejszą sprawność niż porównywalna chłodnica ustawiona pionowo. Po prostu wskutek konwekcji ciepła górna połówka zwojnicy skraplacza intensywniej niż dolna połówka zwojnicy. Ma to znaczenie zwłaszcza przy większych średnicach rury ponad 50mm - co jak widzę u Ciebie ma 70mm. Musisz się przyzwyczaić do tego i nic tu nie da przedłużanie skraplacza ponieważ stopniowo będziesz tracił zysk wynikający z mniejszej wysokości niż ustawiona pionowo.
Z tych też powyższych względów swego czasu wybrałem konstrukcję Alexa Bokakoba i np. używana przeze mnie taka głowica ze skraplaczem zużywa wody od 26litrów/h przy 1,5KW, 30-35litrów/h przy 2 KW mocy grzania do max około 60-65litrów/4KW mocy grzania.

DeFacto

Dołożenie zwojów napewno pomoże. Kolega Zbynek80 trochę się myli.
Ja swego czasu też kombinowałem z temperaturą wody na wyjściu, nie zauważyłem specjalnego wpływu tego parametru na jakość produktu.
Z fizycznego punktu widzenia optymalna sprawność układu to taki dobór chłodzenia aby być na granicy skraplania par. Ja ustawiam tak żeby ok 75% długości poziomego ramienia była wyraźnie gorąca, a koniec zimny.
Ostatecznie mam przepływ 0,4 L /min i temp na wyjściu 70 st.

Cozy

Właśnie, że się nie myli. Do odebrania takiej samej mocy potrzeba takiej samej ilości wody, a co za tym idzie wymusza taki sam przepływ. Większa ilość zwojów, to możliwość odebrania większej ilości ciepła i tyle.

Sigma

Ale jak dołożę x zwojów to nie będzie tak, że ta już ogrzana woda będzie pływała w kolejnych zwojach ewentualnie nagrzewając się bardziej i już zupełnie nie chłodząc ?
U mnie przepływ to 0,7-0,8L/h zresztą nie wiem w czym problem bo koszty wody są najmniejsze w tej zabawie, a już na pewno śmiesznie małe jeśli ktoś płaci za samą wodę.

Dombo

A ja myślałem że w takim układzie jak kolumna, moc to ciepło i odwrotnie, a tu się dowiaduje że do odebrania mocy trzeba przepływu, a do odebrania ciepła trzeba zwojów.

Idąc dalej waszym tokiem myślenia wystarczający by był skraplacz z jednym zwojem przez który przepuścimy 1000 l/min?

XQC

Zasadniczo masz rację, tylko pomyśl skąd wytrzaśniesz taki przepływ, bo na pewno nie z sieci wodociągowej w domu. Pomijam potrzebne ciśnienie i kwestie wytrzymałości rurki karbowanej na te ciśnienie.

Sigma

To że mam rację to doskonale wiem, to że piszecie bzdury to też wiem, mogę też cię zapewnić że taki skraplacz nie zadziała nawet przy przepływie 50000000000000000 L / min. Żeby to wiedzieć wystarczyło uważać na lekcjach fizyki w podstawówce, oczywiście przed reformą.

JackLantern

Homochemicus troszkę zakręcił w swojej odpowiedzi.
Uważam, że mam rację Bo widzę to tak : załóżmy, że mamy 12 zwojów rurki, aktywnie chłodzi do 8 zwoju, 9 już przestaje chłodzić a w zwojach od 10 do 12 płynie niechłodząca gorąca woda. Więc jeśli ktoś dołoży 3 zwoje i będzie ich 15 to jakim cudem w ten sposób można by zmniejszyć zużycie wody 13-15 zwoju nadal będzie płynąć sobie gorąca woda. A jeśli zmniejszę jej przepływ to będzie chłodzić do 6 zwoja. Tak to widzę.

Wtyczka

Prawie dobrze to widzisz, prawie.
Odpowiedz mi proszę ile stopni ma ta niechłodząca gorąca woda?

polskipingwin

Więc jak to będzie według Ciebie ? Nie wiem pewnie ok 70 i powyżej przestaje skraplać. Nie sprawdzałem tego nigdy

WodnyWampir

Uff proszę, proszę wracam z nocki, a tu temat się przerodził w ostrą dyskusję.
A więc w moim przypadku za wodę płacę sporo bo łącznie ze ściekami, stąd moje kombinacje ;/ . U mnie przepływ wody reguluje precyzyjnym zaworem, średnio przy grzaniu 1500-1800W ok. 0.5l/min, przy drugim gotowaniu, głównie spirytusu, zalewaniu kolumny grzeje min. 2100-2500W i tu już trzeba podkęcić chłodziwo do prawie 1l/min. przy dokładnym odbieraniu przedgonów, stabilizacji, gotowaniu metodą Lesgo58 2,5 itp itd. to zużycie wody może być sporę, tym bardziej w warunkach blokersowych. Może to dla niektórych nie jest to dużo, dla innych tak !
Czyli jedynym w miarę rozsądnym rozwiązanie byłoby przerobić aabratka na głowicę  lub jakaś puszkową, dodatkowo przy okazji przeróbki dołożę OLM i zobaczymy efekty, innego sposobu nie widzę .
Dobra chłopy idę spać

Andrew

Napiszę raz jeszcze - polecam książkę do fizyki, tam jest napisane że ok 78,29 przestanie skraplać. Więc jeżeli wypływająca woda ma niższą temperaturę to znaczy że skraplanie następuje na wszystkich zwojach, a nie na 5 czy 6 tak jak piszesz. Oczywiście kluczowym elementem zabawy jest kierunek przepływu wody w skraplaczu!!!
Idąc dalej musimy pamiętać że sprawność skraplania każdego zwoju spada wraz ze wzrostem temperatury, to dlatego skraplacz musi być odpowiednio długi, wiec jeżeli chcemy mieć cieplejszą wodę na wylocie i skutecznie skroplony alkohol to skraplacz musi mieć odpowiednią długość, a tak naprawdę odpowiednią powierzchnię czynną. Cieplejsza woda na wyjściu skraplacz oznacza mniejsze jej zużycie. Nie wiem czego tu można nie rozumieć.

Rodzaj użytej głowicy nie ma tu kompletnie żadnego znaczenia !!!!!!!!

Dyniogłowy

W całej rozciągłości zgadzam się z tym co napisał powyżej kolega robert4you. Z grubsza ujmując, zasad wymiany ciepła nie oszuka się.
Wielkość (sprawność) skraplacza ustala się do średnicy kolumny a tym samym do mocy grzania. Za mały skraplacz (za mała powierzchnia czynna) nie będzie w stanie skroplić wszystkich par i przy nominalnej mocy grzania część nieskroplonych par wydostanie się na zewnątrz i nawet duży przepływ wody nic nie pomoże.
Natomiast nominalna lub przewymiarowana wielkość skraplacza umożliwia nam dobranie odpowiedniego przepływu wody a tym samym oszczędności w jej zużyciu.

Jaś

Co do kwestii chłodzenia dużym przepływem, przy małej powierzchni wymiany ciepła polecam ci ten skrypt:
http://pbc.gda.pl/Content/4404/wymiana- ... -final.pdf
Da się, tylko byłoby to trudne w wykonaniu i nieopłacalne ekonomicznie.

Co do przypadku, gdy dysponujemy wymiennikiem od odpowiedniej sprawności:
Ciepło właściwe wody: 4189,9 J/(kg*K)
Ciepło do obebrania: 3 kW w ciągu jednej godziny, czyli 10,8 MJ
Zakładana temperatura początkowa wody 20°C
Temperatura końcowa wody: 70°C

Daje to 51,6kg wody, czyli około 50L wody.

Tags: