Menu główne

Problem z doborem regulatora grzałki

Zaczęty przez Shatari, Lip 26, 2024, 11:38 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Shatari

Witam. Szukam regulatora mocy grzalek, wybór w sklepach internetowych jest duży stąd moje zapytanie.
Mam kolumnę raktyfikacyjną fi54, zasypana sprężynkami na długości 1 metra (odbiór odbywa się przez zawór LM) Zbiornik to KEG 30 litrów, z grzałkami 2x2 kW 230v.

Zależy mi na tym aby regulator posiadał wyświetlacz użytej mocy, żeby łatwiej było mi dobierać moc przy kolejnych gotowaniach.
Zastanawia mnie również czy grzać jedną grzałką, cały czas na 100%, a drugą regulować, czy podłączyć obie grzałki na regulatorze? Jak myślicie może to mieć znaczenie? Bardziej równomiernie ogrzewanie nastawu....?

W sklepie allegro znalazłem coś takiego :

https://allegro.pl/sterownik-pomiar-moc ... 94779.html

A może znajdzie się ktoś na forum kto zrobi mi podobny regulator? Ten jeszcze nie do końca spełnia moje oczekiwania.

P. S wiem, że temat był już poruszany ale posty które znalazłem są sprzed kilku lat więc założyłem nowy temat.
Pozdrawiam.

Mythic

Jeśli nie musisz mieć wodotrysków typu pomiar mocy i niebieski wyświetlacz to powinien ci wystarczyć (wg opisu sprzedawcy)

Grzałki oczywiście podłączasz jedną na stałe z funkcją włącz/wyłącz a druga przez regulator. W elektryce jest prosta zasada P=I²R czyli moc wydzielona na regulatorze będzie rosła z kwadratem prądu, przy 2kW będziesz miał moc strat X, a przy 4kW moc strat wyniesie 4X.

Shatari


Woltomierz w zupełności wystarczy. Widziałem te tanie regulatory, tylko pytanie czy przy klikugodzinnej pracy nawet na ćwierć mocy grzałki, regulator ten nie przegrzeje się?

Placuch

Shatari masz kolumnę 54 mm czyli pewnie 51 mm średnicy wewnętrznej. Przy obciążeniu cieplnym rzędu 115 W/cm2 możesz teoretycznie grzać z mocą ok. 2350 W. Regulator będzie obciążony w 17,5%. W opisie jest że dopiero powyżej 3000W wymaga wentylatora. Metodą prób sam określisz czy przy twojej mocy roboczej radiator będzie wymagał dodatkowego chłodzenia, do którego można użyć zwykłego wentylatora komputerowego i zasilacza 12v.

Shatari

Jednak nie zamówie tych tanich regulatorów z Chin. Nie mam to nich przekonania, a ma być bezpiecznie. Znalazłem dwa sklepy z regulatorami tj. Pamel oraz Bolecki. Widzę, że co niektórzy ich tutaj używają. Co prawda nie wiem jak są zboduwane w środku, na jakich podzespołach itd. bo się na tym nie znam ale jest gwarancja, no i produkcja podobno Polska. Trzeba wspierać naszych producentów :)
Zdam relacje z zakupionego produktu i jego użytkowania.

Zymus

Ten regulator jest do bani. Spalił się przy trzecim procesie, regulując grzałkę 1500W. Mimo, że przykręcilem go do radiatora, który chłodził procesor komputerowy.

Shatari

No. I dziękuję bardzo, tylko bym się wnerwił jakbym to kupił.

Shatari



Dzięki. Spróbuję poszukać więcej informacji.
Eh ciężki temat z tym regulatorem...

Czytelnik

Na pamela ludzie tutaj bardzo narzekali - ja nie miałem więc nie wypowiem się, ale ktoś na tym forum opowiadał, że kilkakrotnie się psuł i zawsze trzeba było długo czekać na naprawę.

Bogikan

Poza tym tam jest tylko jedna wtyczka i gniazdko, a to za mało na 4kW. Ktoś tu coś przekombinował.

Lucjusz

I tak powinien jedną grzałkę puścić przez regulator, zaś drugą tylko przez zwykły wyłącznik.
Uzyskuje się wtedy dużo lepszą rozdzielczość sterowania, a dodatkowo przez regulator płynie 2x mniejszy prąd.
A pokryty i tak ma cały zakres mocy.
Regulując grzałkę #1 przy wyłączonej #2 jest zakres 0-2kW, zaś załączając #2 mamy zakres 2-4kW

Shatari

Dodkładnie te regulatory Pamela dla mnie jako laika też wzbudziły podejrzenia. Podłączenie 4kW na jednyn przedłużaczu u mnie powodowało jego przypalenia.
No nie ważne..

A tak właśnie planuję podłączyć - jedna grzałka na stałe, druga z regulatorem. Na początku chciałem obie na regualtorze ale już ten pomysł mi wyszedł z głowy z wiadomych celów.

Na przyszłość pociągnie sobie instalacje trójfazową do pomieszczenia ale to jeszcze odległe plany. Będę myślał potem..

Reasumując wybór pewnie padnie na Krępe.

Varadero

Prezentowany wyżej chiński regulator pracuje z grzałką 2 kW bez żadnych problemów. Ten panelowy również. Jak komuś coś się dymki to proponuję powrót do szkoły lub konsultacje z kimś kto ma pojęcie o elektryce i poprawny montaż instalacji.

Zymus

hmmm... twierdzisz, że nie mam pojęcia o poprawnej instalacji? Ciekawe.
Wykonałem w swoim życiu dość dużo instalacji elektrycznych. Zarówno domowych, jak i firmowych.
I jakoś trudno mi jest znaleźć gdzie popełniam błąd podłączając szeregowo regulator mocy....
Oświecisz mnie gdzie dałem ciała?

Varadero


Tags: