Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Lutowanie

Zaczęty przez dawidox, Lip 15, 2024, 11:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ignus

Musi być jakikolwiek topnik, aby lut zwilżył powierzchnie lutowane. Jeśli rurki są "świeże", nie pokryte nalotem, to kalafonia w zupełności wystarczy. Jeśli jest nalot, to oczyść mechanicznie - skrobanko, papier ścierny, specjalna włóknina...
Końcówki rurek wstępnie możesz pobielić przy pomocy pasty do miedzi i zmyć resztki - spirytus lub nitro powinien dać radę. Pozostałości kalafonii bardzo bym się nie obawiał - mój destylat sosnowy na pewno ją zawiera :) . Dobrze rozpuszcza się w spirytusie i powinna spłynąć z pierwszymi kroplami przedgonów.

Piwko

Dziękuję za podpowiedzi.
Okazało się, że wygrzebałem w czeluściach piwnicy topnik bezołowiowy.
Polutowane.

Agneskate

Z tego co mi się wydaje lut Ci kapie bo masz za dużą różnice średnic miedzy rurkami. Jezeli tak jest to weź drut 1,5 lub 2 kwadrat od instalacji i wypełnij nim lukę owijając tą mniejsza rurkę. Ten manewr pozwoli na zalanie otworu. Tak zalewałem płaszcz przy CMie. Miedź jest plastycznym materiałem tak że można też sklepać koniec większej rurki.

Piwko

Faktycznie.
Z racji małej aktywności warsztatowej zapomniałem o tym patencie.
Pozdrawiam

Ezbern

Do spawania miedzi Tigiem jakiego gazu używać?

Zymus

Ja spawałem w osłonie argonu, zamiast drutu stosowałem twardy lut z zawartością 3%Ag.

Foltest

 miedzi nie spawałem ale powiem ci że napewno nie pospawasz miedzi z KO bo się jeziorko nie przemiesza a KO z KO tą spawarką to tylko elektrodą otuloną teoretycznie można założyć tam uchwyt od tiga i podłączyć argon ale to i tak spoiny będą beznadziejne bo nie ma tam jonizatora i trzeba spawać na kontakcie. Jak chcesz tanio łączyć metale to lutuj i w tym przypadku masz dowolność gatunku materiału i możesz łączyć miedź z KO.

Minciu

Witam. Spokojnie połączysz miedź z KO i miedź z miedzią lutując lutami twardymi np: Ag2P lub Ag5P z dodatkiem topnika np: HS Amasan. Samą miedź polutujesz lutem miękkim np: Sn97Cu3 i pastą do lutowania miękkiego np: Unipak. Zestaw do lutowania twardego można kupić już od 250zł.

UpadłyAnioł

 jak się przyjrzałem to widać podtopienia na tym wzierniku nierdzewnym czyli tak jak by było spawane :) . Ale zdradź jak to zrobiłeś jakim drutem czy może elektrodą otuloną jaka polaryzacja na uchwycie. Bo nawet jak się robi przetop dwóch blach ze stali czarnej spawnych do czoła na podkładce miedzianej to spaw się nie łapie miedzi

pokrec

 jak się przyjrzałem to widać podtopienia na tym wzierniku nierdzewnym czyli tak jak by było spawane :) . Ale zdradź jak to zrobiłeś jakim drutem czy może elektrodą otuloną jaka polaryzacja na uchwycie. Bo nawet jak się robi przetop dwóch blach ze stali czarnej spawnych do czoła na podkładce miedzianej to spaw się nie łapie miedzi

Sikor

Z powodzeniem można lutować stal KO i miedź lutem miękkim. Wszystko musi być dopasowane, wyczyszczone i odtłuszczone. Stal trzeba pobielić. Miedź też łatwiej lutuje się pobieloną. Miejsce lutowania stali smarujemy kwasem fosforowym. Podgrzewamy lutownicą elektryczną odpowiedniej mocy (nie stosować bezpośrednio palnika, bo pokrywa się od razu tlenkami). Pobielamy. Dalej to już oczywistość.

Venezuela

Dodam tylko, że łatwiej pobiela się KO gdy jest wypolerowana. Zauważyłem to stosując do lutowania pastę z cyną do miedzi.

jatylkonachwile

wszystkie łączenia miedzi z talerzykami triclampa z KO łączyłem w ten sposób i działa, a nie jestem w tej dziedzinie fachowcem. Ten sposób poradził mi ktoś kto pracuje przy instalacjach wodnych i klimatyzacyjnych.

zigzak

Dokładnie tak, tylko tak jak napisałem wcześniej kołnierzyk triclampa pokrywałem pastą HS. Ja mam cały sprzęt zrobiony z miedzi, tylko łączenia są z triclampów fi 51. Dzięki temu mogę konfigurować różne zestawy. Lutowałem to mieszanką gazu z butli turystycznej + tlen z butli i wszystko szło szybko i sprawnie, a jak zaznaczyłem nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, także możesz śmiało działać. Powodzenia

Kukuryku

No to jak mówią hamerykanie" Houston, mamy problem" bo: Miedziano-fosforowy lut twardy z dodatkiem 5% srebra wg DIN EN 1044-CP104 (L-Ag5P), zakres temperatur topnienia 650 - 810°C, temperatura robocza 710°C. Stosowany do lutowania twardego miedzi z miedzią (bez użycia topnika). W przypadku lutowania miedzi z mosiądzem lub brązem cynowo-cynkowym zastosować pastę HS. Dopuszczony do lutowania instalacji: zimnej i ciepłej wody, olejowych, gazu ciekłego, miejskiego i ziemnego oraz przesyłających fluorowane chlorowęglowodory. Stosowany także w technice chłodniczej (do temp. roboczej 200°C) oraz w przemyśle elektrotechnicznym.

Atest PZH.
Kołnierze, talerzyki ze stali KO, kak zwał tak zwał, do triclampa fi 51 wchodzą ciasno, bez żadnej kombinacji, jedynie do rury miedzianej fi 54 o grubości ścianki 1,5 mm i ja łączyłem je tym lutem po stronie zewnętrznej ścianki, a więc praktycznie nie ma on kontaktu z produkowanymi przez nas specyfikami. Zresztą nim zacząłem pracę z tym lutem, jako że nie jestem fachowcem, zasięgałem opinii ludzi, którzy na codzień parają się lutowaniem i spawaniem różnych rzeczy, między innymi, w przemyśle spożywczym. Oczywiście powiedziałem im co z czym chcę polutować i do czego aparaturka będzie służyć. To przypomina dyskusję na temat pestek w śliwowicy: gotować z czy bez. Szkodzą czy nie. Myślę, że prawda

Tags: