Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Kocioł z Płaszczem Wodnym

Zaczęty przez Jaś, Lip 25, 2024, 10:09 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jaś

Witam, mam zamiar zrobić sobie kocioł do gotowania z płaszczem wodnym, czy może któryś z was kolegów, ma może jakieś rysunki albo schematy, jak coś takiego wykonać, żeby to było bezpieczne i nadawało się do grzania na gazie. Z góry dziękuję.

Jaś

No i właśnie ruszyła budowa mojego kotła z płaszczem a o to kilka fotek. Jeszcze czekam na parę elementów mojego projektu, końcowy efekt przedstawię wam na forum.

Dyniogłowy

Super! Brawo!
I już się człowiek nie zamartwia, że mu się pulpa przypali:)

Gawron

gratki, gratki. Jeśli to nie tajemnica, to mógłbyś coś więcej napisać o swoim projekcie? Może schemat?

Urugwaj

Super. Jaka jest pojemność użytkowa kotła i czym będziesz grzał? Jaka kolumna? Dzięki, pytał będę na pewno, bo również doszedłem do wniosku, że niezbędny jest mi taki sprzęt :D
Zastanawiam się tylko na pojemnością.

Jaś

Kocioł ma 32l. Będę grzał na gazie a w płaszczu będzie woda. Jak pisałem dzisiaj robiłem próbę i daje rade. Kolumna będzie miała ok 90cm fi 60 wypełniona miedzią i parę zmywaków. A co do pojemności zrobił bym większy ale ograniczają mnie warunki.

Urugwaj

Duży, ja umyśliłem sobie zrobić mniejszy, dużo mniejszy, ok 8-10l. Większy kocioł może grozić rozwodem ;)
Grzanie grzałką 2k, podoba mi się patent z rurą wewnątrz. Nie wiem tylko co dalej, jaka konfiguracja. Dysponuję (albo raczej w niedługim czasie będę) kolumną aabratek fi 60, tylko to chyba raczej za duża średnica. Co byś proponował?

Figi

Witaj i jak ci się spisuje ten kociołek? Ja mam bardzo podobny i działa znakomicie.

Rimshot Gloo

Witam Brać Pozytywnie Zakręconą!

Stało się! Trafiłem na to forum i ... oszalałem! Robię Aabratka!

Na początek kocioł. Spodobał mi się projekt kolegi .
Wiem, że temat jest dosyć "wiekowy", mam jednaknadzieję, że kolega tomanio27 jest ciągle aktywny na forum i będzie mógł podzielić się doświadczeniem z pracy swojego koła.
Zrobiłem taki projekt jak poniżej.Materiał gotowy do spawania, w przyszłym tygodniu jak czas pozwoli, zacznę spawać.
Kilka słów wyjaśnienia:
1. rurę wewnętrzną traktuję jako wzmocnienie płaszcza wewnętrznego zbiornika
2. obudowa czujnika jest głównie elementem kotwiącym zbiornik
.. i parę pytań
1. czy grzałka w tym układzie musi być z KO?
2. Czy gdybym zdecydował się zamiast wody wykorzystać olej, mógłbym zostawić zbiornik otwarty? Wtedy nie byłoby potrzeby instalowania zaworu bezpieczeństwa i manometry. Ewentualne pary oleju musiałbym odprowadzić na zewnątrz.

Będę Wam bardzo wdzięczny za uwagi i sugestie rozwiazań
Pozdrawiam
bardzo serdecznie

Nojking

Pracuje z płaszczem wodnym od kilku miesięcy ( polecam wodny).Moje sugestie do aktualnego projektu przy założeniu że będzie wodny:
1. za mały wlew jak na zbiornik z płaszczem, powinien mieć co najmniej 200 mm, bez problemu można będzie zacierać.
2. za duża przestrzeń między ścianą boczną płaszcza a zbiornikiem, w zupełności wystarcza 15 mm. Chodzi o mała bezwładność cieplną. Dla 50 litr. zbiornika wystarcza 15 litrów pojemności płaszcza.
3. Nie potrzebne to wzmocnienie wewnątrz. Będzie bardzo przeszkadzać, pomyśl jak wzmocnić ściany od zewnątrz, ( dodatkowe żebra, pierścienie) przy odpowiedniej grubości blach, wzmocnienie może nie być potrzebne.
4.Zbędny zawór bezpieczeństwa na zbiorniku, wystarcza na płaszczu.
5. Można się obejść bez manometru, natomiast potrzebny jest zawór zwrotny.
6.Tam gdzie masz przejście na sondę termometru, zrobiłbym mufę 5/4 ( i tak masz przebicie przez płaszcz), na której korku zamontowałbym sondę w/w termometru. Przy grzaniu cukrówek nie potrzebny jest płaszcz, wówczas przemieściłbym grzałkę z płaszcza bezpośrednio do zbiornika przez w/w wymienioną mufę 5/4. Przy grzaniu zacierów przenosiłbym do płaszcza. Taka mobilna grzałka. Popatrz na mój projekt zrozumiesz o co chodzi:

Dodatkowo sonda termometru przy cukrówkach w pokrywie w tulejce, opuszczana do dna.
7. grzałka koniecznie nierdzewna z powodu zastosowania w pkt 6. Poza tym długa żywotność.
8. Niezbędne są kółka do zbiornika z powodu dużego ciężaru.
9.Można pokusić się o większy spust ze zbiornika np. 2 "- do gęstego to minimum
Również pozdrawiam. Zanim zaczniesz spawać naprawdę przemyśl wszystko, wcześniej więcej przeczytaj w temacie.

Masterpaw9

BARDZO DZIĘKUJĘ za konstruktywne uwagi!

Wlew 200mm, na pewno lepszy ale mam kołnierz pod DN100 i ten chcę wykorzystać do mocowania Aabratka. Otwór 120 mm, ręka się zmieści zeby umyć zbiornik...
Przestrzeń pomiędzy płaszczami zmniejszę do ok. 20 mm. Zwiększę pojemność zbiornika wewnetrznego.
Króciec 1/2" na zbiorniku jest przeznaczony na ewentualną parę z zaworu bezpieczeństwa (wzorem kolegi tomanio27). Zawór bezpeczeństwa wyłącznie na płaszczu parowym.
Zawór zwrotny planowałem na doprowadzeniu wody. Czy jest potrzebny jakiś jeszcze?
Super pomysł z przekładaną grzałką i kółkami. Kupuję!
Spust 1" był uwarunkowany posiadanym zaworem. Skorzystam z sugestii i założę 2".
Rura wewnętrzna "wzmacniająca" idzie precz. Płasze z blachy: 1,5 mm zewnętrzny i 2,0 mm wewnętrzny. Dna z blachy o oczko wiekszej.
Nie bardzo wiem, jak rozwiazać pomiar temperatury "od góry". Mimo wszystko zrobie tak jak planowałem. Zwykły pomiar na DS1820 w tuleji powinien wystarczyć...
Czym regulujesz moc grzałki? Masz jakiś dobry "patent"? Jak regulujesz poziom wody w części parowej?
Z jaką "aparatura" pracujesz? (jeśli to nie tajemnica...)?

Serdecznie pozdrawiam!

OpolskiFach

1. Pomiar temperatury od góry to: rurka przechodząca przez górny dekiel, zanurzona w nastawie, zaślepiona na końcu( może być miedziana),wewnątrz rurki opuszczona sonda z pastą termoprzewodzącą. Jak umieścisz grzałkę bezpośrednio w nastawie to będziesz musiał korzystać z tego portu.
2. Moc grzałki reguluje regulatorem napięcia 16A
3. Poziomu części parowej nie reguluje. Przede wszystkim znam objętość płaszcza( napuszczasz do maxa, spuszczasz i mierzysz objętość). U mnie 15 litrów. Następnie po napełnieniu na " maxa" spuszczam 1-1,5 litra wody i tak zostaje- mam poduszkę powietrzną.
4. Pracuje z Aabratkiem z dużym jeziorkiem , fi 52 mm, OLM + Bufor, sprężynki od Plipka.

Bimbrownik



Koledzy nie chciałbym zakładać dodatkowego tematu, posiadający kociołek z płaszczem może szybko odpowiedzą na moje pytanie :
przymierzam się do zakupu kega z płaszczem, zamierzam w nim również zacierać zboże, ile można jednorazowo zacierać/fermentować/destylować w kegu o pojemności 30, 50, 100 l. ?? bezpiecznie oczywiście...

Hiacynt

W kegu 50 l. Przy stosunku śruty do wody 1:3,2-3,5 Od 8-10 kg śruty. Można dać i nieco więcej zmieniając ten stosunek ale podobno mogą być problemy " zacierowe".

Herbata676

 zależy od tego ile wody dajesz na 1kg zboża... Ja w 80l kociołku zacierałem 25kg śruty i się mieściło. Do fermentacji przelewam do beczek. Do destylacji nie leję zwykle więcej jak 70 litrów zacieru, aczkolwiek zdarzyło mi się raz nalać praktycznie do pełna i oczywiście zaczęło wchodzić do kolumny więc upuściłem ze 2l. Chytry byłem :-( Ale zarówno do zacierania jak i destylacji nie żałuję antypiany.

Ogólnie zacieramy w zakresie 2,5-4l wody na kg śruty. Poniżej 2.5l wody nie polecam bo nawet w płaszczu może się przypalić jak nie masz mieszadła. Z antypianą powiedziałbym 25 i 45l do kegów 30 i 50 oraz 90l do 100l kega. Bez antypiany, hmm połowę zbiornika - ale to też zależy jaką mocą grzejesz, czy mieszasz przy rozgrzewaniu, jak zacierałeś, co zacierałeś...

I w sumie nie wiem czy właściwie o to pytałeś...
Pozdrowienia

Tags: