Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Jak dbać o swój sprzęt

Zaczęty przez Kapi, Sie 01, 2024, 12:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kapi

Aby  destylator miedziany mógł służyć przez wiele lat, a przetwarzane w nim destylaty były najwyższej jakości, należy utrzymywać go w czystości i okresowo czyścić. Nie jest to wcale żmudne i trudne, szczególnie po poznaniu i zastosowaniu niektórych zasad opisanych poniżej. Części miedziane (kolumny, grzejniki, skraplacze, skraplacze itp.) myjemy inaczej niż części ze stali nierdzewnej (kotły, sprężyny pryzmatyczne, grzałki).

Jak dbać o elementy ze Stali nierdzewnej

Części ze stali nierdzewnej wchodzące w skład  destylatorów to: kocioł, sprężyna pryzmatyczna i grzałki Każda z tych części jest narażona na działanie płynów i oparów kuchennych, przez co ulega zabrudzeniu.

Kocioł oraz Grzałki  Po każdym procesie destylacji należy opróżnić pozostałości z kotła i kilkakrotnie przepłukać czystą wodą, następnie pozostawić do wyschnięcia. W przypadku dużej ilości zanieczyszczeń lub pozostałości można zagotować mieszaninę wody i octu (proporcja 2:1), pamiętając, że ilość użytego roztworu musi pokryć pewną ilość nadmiaru na grzejniku (w trakcie procesu). gotowania, poziom roztworu zmniejszy się). Alternatywnie możesz po prostu użyć zwykłych kostek do zmywarki i wody.

Sprężyna ze stali nierdzewnej: Po każdym procesie destylacji przepłucz kolumnę i sprężynę czystą wodą. Wodę wlewamy pod prąd, czyli od góry kolumny (przeciwnie do kierunku przepływu pary) i pozwalamy, aby woda spływała do kotła. Jednak po każdych 6-8 destylacjach należy dokonać dokładniejszego czyszczenia - opróżnić źródła z kolumny, następnie umyć je w ciepłej wodzie ze zwykłym detergentem (płynem do mycia naczyń), po czym można je również Ugotować w mieszaninie wody i octu (2:1 lub w przypadku mocniejszych zabrudzeń 1:1).

Jak Czyścić Elementy Miedziane ?

Miedź jest nieco trudniejsza do czyszczenia niż urządzenia ze stali nierdzewnej. Po pierwsze, miedź utlenia się na zewnątrz – zmienia kolor z jasnego na ciemny. Nie ma to wpływu na proces destylacji, a nawet zapewnia atrakcyjny efekt wizualny. Większość użytkowników nic nie robi.

Miedź zmienia kolor również od wewnątrz, w kontakcie z destylatem. Rzeczywiście miedź aktywnie uczestniczy w procesie destylacji: utrwala i oczyszcza szkodliwe związki podczas destylacji (w tym siarkę). Dlatego destylaty i spirytusy wykonane z miedzi są gładsze, czystsze i bardziej aromatyczne niż te wykonane ze stali nierdzewnej. Jednak nic nie ma za darmo: właściciele i operatorzy gorzelni miedzianych muszą okresowo konserwować sprzęt i czyścić jego wnętrze – raz na 6–8 destylacji. Wbrew pozorom jest to dość prosta i szybka operacja. Jeśli miedź nie zostanie oczyszczona, po pewnym czasie nasz sprzęt straci przewagę nad stalą nierdzewną.

Wygląd  Zewnętrzny

Zewnętrzna powierzchnia miedzi z czasem pokrywa się tlenkami i zmienia kolor – z jaskrawoczerwonego na ciemnoczerwony. Jest to proces naturalny, który nie ma wpływu na normalną pracę urządzenia ani na jakość otrzymywanego destylatu.

Utlenianie (ciemnienie) miedzi można zatrzymać za pomocą zwykłych środków chemicznych. Używamy ich na zewnątrz, bez narażenia na działanie destylatu. Popularne przykłady to: Starwax: andamp;lt;Starwax: Mosiądz, Brąz i Brąz. Pojemność: 250 ml, cena: ok. 35 zł, wystarcza na niektóre powłoki dekoracyjne..

Pierwotny połysk miedzi można też stosunkowo łatwo przywrócić poprzez polerowanie powierzchni zwykłym środkiem polerskim lub jeszcze lepiej popularnym wśród instalatorów środkiem do czyszczenia miedzi (koszt ok. 10 zł za 10 detergentów).

Miedź wewnątrz

Miedź, jako metal aktywny, biorący udział w procesie destylacji i aktywnie oczyszczający ją ze szkodliwych związków, jest również pokryta różnymi szkodliwymi związkami, których większość pochodzi z gotowanego roztworu. Po każdym użyciu aparatu, po ostygnięciu destylatora, kolumnę należy przepłukać - wlać do aparatu kilka litrów czystej wody. Wlać wodę pod prąd, czyli od góry kolumny (przeciwnie do kierunku cyrkulacji pary) i pozwolić wodzie spłynąć. Części, które myjemy osobno to skraplacz i (w przypadku kolumny) skraplacz. Myjemy je osobno w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Okresowo, gdy go używasz, przynajmniej raz na 3-4 miesiące lub co 6-8 destylacji (a w przypadku destylacji owocowej lub zbożowej lepiej dokładniej pozbyć się szkodliwych substancji znajdujących się wewnątrz urządzenia). Czyszczenie można przeprowadzić chemicznie lub fizycznie.

Czyszczenie chemiczny ma swoje zasady:

1. Przygotuj się do wytrawiania, czyli odtłuszczenia miedzi – np. poprzez kilkukrotne wsypanie roztworu sody oczyszczonej (pół płaskiej łyżeczki na 1 litr wody), a następnie zalanie czystą wodą.

2. Po wytrawieniu przygotować roztwór kwasu: do 4-5 litrów ciepłej wody dodać 200 g kwasu cytrynowego i 300 ml nadtlenku wodoru. Następnie przykryj kolumnę z jednej strony lub odwróć cały aparat destylacyjny do góry nogami, aby można było wlać przygotowany roztwór. Po wylaniu pozostawić na kilka godzin, następnie zalać i spłukać czystą wodą. W zależności od uzyskanych wyników proces można powtórzyć.

3. Małe miedziane przedmioty (np. papuga) można całkowicie zanurzyć w roztworze na kilka minut. Następnie spłucz czystą wodą.

Woda Utleniona dostępna w aptekach, to roztwór 3% nadtlenku wodoru. Jest droga i dostępna w małych opakowaniach. Kilkukrotnie taniej (kilkanaście PLN za litr) i efektywniej jest kupić i używać roztwór mocniejszy, o handlowej nazwie perhydrol. Bez problemu jako konsumenci kupimy roztwór 12%. W handlu (np. na popularnej platformie aukcyjnej) są dostępne roztwory mocniejsze, 35%. Od pewnego czasu jednak, w związku polityką ekologiczną UE, można je kupić w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (np. wykorzystuje się je do farbowania włosów w zakładach fryzjerskich)

4. Powyższe czynności wykonywać na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu; Produktem ubocznym tego procesu z urządzenia może być emitowany dwutlenek węgla.

5. Ocet nie jest zalecany do czyszczenia miedzianych przedmiotów, ponieważ w reakcji z miedzią może wytworzyć szkodliwą zieloną rdzę.

Czyszczenie fizyczne obejmuje:

1. W przypadku gdy destylator jest zabrudzony od wewnątrz, można zastosować zwykły wycior druciany do czyszczenia kominów, o właściwej średnicy.

a. dla kolumn fi54, optymalna średnica wyciora to 50 mm

b. dla kolumn fi76, optymalna średnica wyciora to 70 mm

2. Wyciorem przeczyszczamy wnętrze rury. Wycior można stosować ręcznie, lub (wygodniej i skuteczniej) przystosować do wiertarki (wystarczy uciąć rączkę).

3. Po czyszczeniu aparatury, przemyć czystą wodą.


Napojony

Jakie są najlepsze metody czyszczenia chłodnicy, aby zapobiec zatykaniu i zapewnić efektywne chłodzenie?  :P

Tags: