Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Autorskie Regulatory

Zaczęty przez Początkujący, Sie 14, 2024, 08:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Cobra

Jak nastąpi zmiana sterownika E-ARC na rozdzielczość 0,01°C to już będzie bajka  8) .

Finn

No nie wiem czy aż taka bajka to będzie. Dla elementów termorezystancyjnych PT100 i PT1000 błąd podstawowy pomiaru wartości rzeczywistej wynosi 0,2% ale dla nich nie można ustawić zakresu pomiarowego do dwóch miejsc po przecinku - tak mają regulatory . Ponadto cena takiego regulatora jest niebagatelna i wynosi ponad 500 zł. Czy można to zaliczyć do kategorii bajek

biszkopcik

Takie jest nasze hobby, że w miarę zabawy apetyt rośnie :D co niestety przekłada się na cenę.

pokrec

Ostatnio dołączyłem do grona użytkowników regulatorów wykonanych przez kolegę Początkującego. Zamówiłem najprostszy model z pokrętłem, bez bajerów, tak by w parze z watomierzem prowadzić sobie spokojnie proces.
  Regulator wygląda naprawdę konkretnie i działa równie dobrze  ;D  Jestem po jednym gotowaniu i jak na razie nie ma się do czego przyczepić. Sprawuje się świetnie i odnoszę wrażenie, że tak już pozostanie.
Świetny sprzęt  :o  8)

Cozy

Uważaj na ten watomierz. U mnie już drugi padł. Jakoś naprawiłem. On nie nadaje się wg. mnie do pracy ciągłej. Dałem większą moc spalonego elementu. Zobaczymy , jak długo wytrzyma?

biszkopcik

Kol. Początkujący niestety potencjometrem też będziesz miał skok o ileś procent. Zależy to od skali potencjometru i jego czułości. Inaczej powinno być zadane pytanie. Jaka jest dokładność % danego sterownika? Do tego dochodzi nieliniowość oporu (czynnik temperatury). Ale i tak tyle pochlebnych opinii jak o kol. sprzętach nie słyszałem o żadnym innym. Gratuluję profesjonalizmowi.

Początkujący

Wszystko można przeliczyć na procenty ale, nie spotkałem się z takim parametrem jak czułość potencjometru.
A jak można obliczyć skok potencjometru o ileś procent :?: Nie rozumiem też tego stwierdzenia. Gdybyś był uprzejmy jaśniej to będziemy wdzięczni.

biszkopcik

Jak jesteś chętny na wyjaśnia to wyjaśnij mi, co autor miał na myśli :D Tak na chłopski rozum. :)

Początkujący

tak na chłopski rozum to jest dokładnie to co autor miał na myśli. Jestem chętny na wyjaśnia i w tej kwestii nie ma co wyjaśniać chyba, że mam opisać co to jest wstępne rozgrzewanie zbiornika i podtrzymywanie temperatury

biszkopcik

Tylko po co to się robi? Po co jest ta opcja? Po co utrzymywać stała temperaturę na kotle? Po co wstępnie rozgrzewać zbiornik?

Początkujący

A to już inna kwestia. Nie po co utrzymywać stałą temperaturę na kotle tylko załączyć urządzenie, nastawić odpowiednią temperaturę i można przyjść do aparatury po określonym czasie a automat będzie np podtrzymywać nam zadaną temperaturę do czasu naszego przyjścia i następnej reakcji z naszej strony.

biszkopcik

Dzięki za wyjaśnienie. Do robienia piwa przydatne. Do destylacji niekoniecznie. Od przybytku głowa nie zaboli.

Barabos

Inaczej, co ile wat zmieniać można ustawienia? Co 1 wat, 0.1 00.1 czy może co 10, 100? Najlzejszy ruch potencjometru to ? O to mi chodziło, ta dokładność.

Początkujący

Barabos źle konstruujesz pytania. Ponadto, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę ale przy płynnej regulacji procentowość będzie różna w zależności od mocy użytej grzałki i dokładności przyrządu pomiarowego, w tym przypadku woltomierza.
Podam przykład wyliczony dla takiego zestawu, woltomierz o rozdzielczości (dokładności) 1V i grzałka regulowana 2000W. Już to gdzieś pisałem na czym to polega.
Przy 100V na grzałce różnica co 1V równa się skokowi mocy o 2% - to w teorii, a w rzeczywistości jest mniej bo nie widzimy dziesiątych części napięcia.
Przy 200V na grzałce różnica co 1V równa się skokowi mocy o 1%
oraz
Dla tej samej grzałki i woltomierza o dokładności do 0,1V odpowiednio:
Przy 100V na grzałce różnica co 0,1V równa się skokowi mocy o 0,2%
Przy 200V na grzałce różnica co 0,1V równa się skokowi mocy o 0,1%

Co innego jest jak mamy zastosowany watomierz - w moim przypadku o dokładności do 0,01W

Barabos

Wybacz to był mocny skrót myślowy, nawet bardzo mocny. Jako że twoje sterownik są regulatorami fazowymi, zapomnialem o tym. Fakt % to niezbyt trafione, do tego to prąd zmienny. Mi chodzi o to że nie można mówić o czymś jak płynna regulacja. Bo sam potencjometr na to nie pozwoli. Też moja rada, jako że większość używa 2 kw grzalek to mógłbyś podawać dla nich parametry zmiany mocy. I

Tags: