Menu główne

Przepis na Bourbon: robienie elitarnej whisky w domu

Zaczęty przez Marian, Mar 02, 2024, 09:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marian

Przepis na Bourbon: robienie elitarnej whisky w domu

Bourbon to specjalny rodzaj amerykańskiej whisky produkowanej z kukurydzy. Napój ten, przygotowany według amerykańskich wzorców, ma złocistą barwę i bardzo długi, przyjemny posmak.

Dziś dowiemy się, jak zrobić to własnymi rękami. Tak, nie da się całkowicie odtworzyć smaku i zapachu oryginału, ale łatwo jest je skopiować tak skutecznie, jak to możliwe. I jak wykazały eksperymenty, jest on tak wysokiej jakości, że bardzo trudno wyczuć różnicę pomiędzy Jimem Beamem a naszym dziełem.


Przygotowanie klasycznego bourbona, jak większości alkoholi, składa się z dwóch etapów: uzyskania zacieru (w naszym przypadku z kukurydzy) i jego dalszej destylacji. Opowiemy Ci bardziej szczegółowo o każdym z tych etapów krok po kroku.

Krok 1. Przygotuj zacier kukurydziany
Przygotowanie zacieru kukurydzianego zajmuje trochę więcej czasu i wysiłku niż zacieru cukrowego. Dlaczego? Kukurydza nie zawiera cukru potrzebnego drożdżom, ale zawiera skrobię.


Naszym zadaniem jest wyekstrahowanie go z kukurydzy, a następnie rozbicie na cukry proste. Można to zrobić na różne sposoby, a dzisiaj powiemy Ci, jak oddzielić skrobię za pomocą enzymów.


Najpierw ugotujemy owsiankę kukurydzianą, a następnie za pomocą enzymów scukrzamy w niej skrobię.


Będziemy więc potrzebować:

Kukurydza (cała lub rozdrobniona) – 2,4 kg
Woda – 9 l
Ekspert od chmielu drożdżowego
Enzym Amylosubtylina
Enzym Glukawamorina


Gotowanie owsianki

Do przygotowania owsianki potrzebujemy dużego rondelka. Dobrze, jeśli jest to kocioł parowo-wodny z płaszczem wodnym lub kocioł brzeczkowy – pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych czynności.
Do rondla wlać 9 litrów wody i podgrzać wodę do temperatury 40°C. Jeśli korzystamy z kotła parowo-wodnego, nie zapomnij o wypełnieniu płaszcza. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury stopniowo dodawaj kukurydzę, od czasu do czasu mieszając.
Następnie naszym zadaniem jest podgrzanie wody do 100°C i pozostawienie w niej kukurydzy do spęcznienia. Po pewnym czasie utworzy się owsianka, która będzie zawierać potrzebną nam skrobię.
Gotuj owsiankę przez około 20 minut, pamiętając o ciągłym mieszaniu. Jeśli za bardzo zgęstnieje, można dodać odrobinę gorącej wody.
Po całkowitym ugotowaniu kukurydzy wyłącz ogień, zamknij patelnię pokrywką i owiń ją czymś termoizolacyjnym. W naszym przypadku kurtka. W tej formie owsianka będzie stać do momentu wystygnięcia do temperatury 64°C. W tym czasie skrobia zamieni się w owsiankę i będzie można z niej zrobić zacier.
Robienie zacieru do bourbona
Teraz, gdy skrobia zamieniła się w owsiankę, możesz zrobić zacier z zacieru.

Pierwszym zadaniem jest rozrzedzenie owsianki, ponieważ po prostu nie da się zrobić zacieru z gęstej mieszanki. Upłynnimy go za pomocą enzymu Amylosubtyliny. W tym celu nasz zacier zalewamy odrobiną ciepłej wody, wsypujemy do niego enzym (1,5-2 g na 1 kg płatków) i mieszamy. Owsianka dosłownie stanie się płynna na twoich oczach.
Gdy zacier stanie się płynny, czas rozbić skrobię na cukry proste. Dodać enzym Glukawomaryna (2 g na 1 kg surowca) i dokładnie wymieszać. Rozpocznie się scukrzanie. Trwa około 2-4 godzin. W tym czasie należy co jakiś czas przemieszać brzeczkę, aby scukrzanie następowało równomiernie w całej objętości kaszy. Wskazane jest również zaizolowanie patelni na ten czas.

Pod koniec scukrzania należy schłodzić zacier do temperatury zadawania drożdży (35-40°C). Ponownie dobrze jest, jeśli można to zrobić szybko za pomocą płaszcza wodnego lub agregatu chłodniczego. Następnie dodać drożdże zgodnie z instrukcją na opakowaniu, wymieszać i usunąć brzeczkę do pojemnika fermentacyjnego pod syfonem. Zacier będzie fermentował przez kilka dni.

Tags: