Menu główne

Aktualności:

I już Święta

Cukrówka

Zaczęty przez Zasada1410, Lip 05, 2024, 11:06 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Zasada1410

Chciałem się  dzisiaj podzielić moim prostym przepisem zwanym 1410 nastawem cukrowym
według którego całe pokolenia Polaków produkowały domowy bimberek. Jest to dość archaiczna metoda, która wykorzystuje drożdże piekarskie ale wymaga małego ulepszenia i można śmiało stosować jej modyfikacje do uzyskania doskonałych efektów.

Nazwa oczywiście pochodzi od daty bitwy pod Grunwaldem, która odbyła się  15 lipca 1410r. Wojska polsko-litewskie wygrały bitwę pokonując zakon krzyżacki.

Przygotowanie tego nastawu jest banalnie proste, potrzebujemy tylko cukru, drożdży piekarskich lub winiarskich i wody.

Składniki nastawu 1410
cukier - 1 kg
woda - 4 litry
drożdże piekarnicze - 10 g
Jak wykonać nastaw 1410?
Wszystko to jest proste jak przysłowiowy metr sznurka w kieszeni! Przede wszystkim warto taki zestaw sobie powiększyć do rozmiarów typowego fermentora i zastosować takie proporcję:

cukier - 5kg
woda -25l
drożdże 40-50g lub lepiej drożdże turbo
opcjonalnie węgiel aktywny
Drożdże piekarnicze mają niską tolerancję na alkohol, wytrzymują ok 10%, dlatego warto zastosować drożdże turbo i tedy możemy dodać 6 lub 7 kg cukru. Nastaw przefermentuje szybciej a destylat będzie lepszej jakości.

Wszystko łączymy w wodzie o temperaturze 25oC, wkładany do fermentora plastikowego o pojemności 27L. Można spodziewać się burzliwej fermentacji dlatego warto zastosować nastaw w specjalnym fermentorze do nastawów cukrowych. Fermentor do wina z rurką może nie wytrzymać ciśnienia a piana podejdzie do rurki lub wysadzi dekiel.

Spawacz123

metoda jest idealna , ja na 50 l wody daję 16kg cukru , dwa opakowania drożdży.

Mariusz

Ile czasu ten zacier musi fermentować, żeby można było go przedestylować?

Haczyk

siema...ja swoj zacier robie co dwa miesiace juz ok czterech lat....daje dwa opakowania drozdzy turbo na 40litrow wody o temp.40stopopni i ok trzechn dni zacier przestaja pracowac wtedy zaczynam destylacje i mam ok 10l alkoholu ok.55% ...

Dawid

zapomnialem napisac o cukrze...12 kg(chyba to przez ten alkohol)

Peter

Co do twojego pytania o ilość czasu fermentowania, no to...
Niech pracuje dopóki nie przepracuje, moja metoda gdy przestanie bulgotać, to czekam jeszcze z 1 dzień, max. 2 dni, średnio wychodzi mi to 1,5 tygodnia w temp. 19-23 stopni, przy użyciu drożdży piekarniczych.
Adaś, czekaj aż przestanie bulgotać, potem zlewaj do innego pojemnika, odczekaj 1 dzień aż osiądą syfy i ostrożnie zlewaj do kany, czy innego naczynia do destylacji. Mi tak wychodzą 4 litry wódki 45-50% z zacieru 4kg cukru, 400g cukru 16 litrów wody, do tego dodaje kwasek cytrynowy (2 łyżeczki nie czubate) oraz puszkę koncentratu pomidorowego lub 2 starte (na kwaśne jabłko) świeże pomidory, jak narazie uzyskałem tylko lepszy efekt przy użyciu drożdży turbo.

Prometeusz

Witam serdecznie wszystkich psotników!

Jestem początkującym bimbrownikiem, wcześniej jeżeli chodzi o wyrób alkoholi miałem styczność tylko ze zlewaniem wina do butelek i korkowaniem ich. Wczoraj nastawiłem 1410 i obawiam się, że coś jest nie tak jak być powinno. Mianowicie słychać że nastaw się pieni, czyli pracuje, tak?
Niestety nie pojawiają się bąbelki CO2. Moje pytanie brzmi: po jakim czasie bąbelki się pojawią?

Archimedes

Jestem po raz pierwszy na forum psotnikow i smakoszy,mysle ze naucze sie robic dobra sliwowice typu lacka ale do tego jeszcze daleka droga,Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczow

Loki

Witam wszystkich mam pytanko czy moge wciaz dosypac kwasku cytrynowego i koncentratu pomidorowego do zacieru ktory stoi juz jakies 10 dni ale wciaz pracuje

Grzegorz

Ciekawie tu!!:)
Panowie, Jaki bedzie najlepszy przepis na bimberek?
A juz przepuszczony bimber mozna przepuscic jeszcze Raz??

Ludicolo

100 gram ma cała kostka drożdży piekarniczych, jak tyle dodasz to jedynie możesz to wylać bo do pędzenia to sie nie nada :)

Tags: